Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Jest pozwolenie na postawienie znaku, upamiętniającego Powstanie Styczniowe w Mińkowcach!

Jest pozwolenie na postawienie znaku, upamiętniającego Powstanie Styczniowe w Mińkowcach!

Pod koniec czerwca zgromadzenie deputowanych do Rady Wsi Mińkowce (obwód chmielnicki) wydały pozwolenie na upamiętnienie bohaterskiej walki powstańców styczniowych z regularnym rosyjskim wojskiem, która odbyła się w mińkowieckim lesie 22 maja 1863 roku.

Po pozytywnej decyzji miejscowych władz samorządowych w miejscu bitwy przed końcem lata pojawi się czerwony kamień z krzyżem i tablicą w dwóch językach, upamiętniającą oddziały Chranieckiego i Ciechońskiego, walczące na rzecz odrodzenia Rzeczypospolitej w przedrozbiorowych granicach z wielokrotnie liczebniejszymi siłami okupanta.

Według różnych obliczeń w mińkowieckim lesie zginęło od 100 do 300 powstańców styczniowych, w tym ksiądz Tarkowski, który wyszedł na wroga z krzyżem w ręku i dowódca kosynierzy Kraszewski.

Miejsce bitwy z dokładnością do kilku metrów zostało wskazane przez mińkowieckiego leśniczego Julija Bileckiego, któremu tę tajemnicę przekazywano z dziada-pradziada.

Sławucki Związek Polaków przy współpracy z winnickim Stowarzyszeniem „Kresowiacy” wystąpiły z inicjatywą upamiętnienia tego miejsca.

Słowo Polskie, 02.07.15 r.

 

Więcej na temat: Mińkowiecki las woła o upamiętnienie bohaterskiej walki polskich powstańców