Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Jest porozumienie w sprawie Pomnika Katyńskiego w Jersey

Jest porozumienie w sprawie Pomnika Katyńskiego w Jersey

Fot. Magna Polonia

Władze Jersey City i lokalna społeczność polska osiągnęły porozumienie w sprawie Pomnika Katyńskiego.

Według ustaleń pomnik zostanie przeniesiony o 60 metrów. Nowe miejsce, w którym stanie Pomnik Katyński znajduje się na nadbrzeżu rzeki Hudson w kierunku południowym od jego dotychczasowej lokalizacji przy Exchange Place. Teren, na którym stanie monument społeczność polska otrzyma w dzierżawę na 99 lat. Fulop nie podał terminu przeniesienia pomnika.

Burmistrz Jersey City zapewnił podczas konferencji prasowej w ratuszu, że nie było nigdy intencją (władz miasta) okazanie braku szacunku polskiej społeczności. Dodał, że dziedzictwo miasta i jego środowisko jest pochodną różnych kultur, co czyni Jersey City miejscem szczególnym.

Burmistrz zapowiedział też modernizację nadbrzeża rzeki Hudson, gdzie pomnik ma być przeniesiony; zwrócił uwagę, że jest to wyraz szacunku wobec monumentu.

Miejsce, w którym obecnie znajduje się Pomnik Katyński – co przyznali podczas wcześniejszych rozmów z PAP przedstawiciele Komitetu Pomnika Katyńskiego – nie należy do polskiej społeczności. Fulop zapowiedział, że grunt w miejscu nowej lokalizacji pomnika miasto przekaże polskiej społeczności w dzierżawę na 99 lat, co ma zapewnić Polonii sprawowanie kontroli nad monumentem. W trakcie konferencji zademonstrowano wizualizację nowego miejsca, na którym stanie pomnik.

Z decyzji o przeniesieniu pomnika nie była zadowolona część przybyłych do ratusza przedstawicieli amerykańskiej Polonii, którzy protestowali i przerywali przemówienia burmistrza i konsula.

Podczas poniedziałkowej konferencji nie podpisano jeszcze żadnych dokumentów dotyczących porozumienia.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 16.05.18 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code