Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Jest nadzieja na uratowanie zamku Jana III Sobieskiego w Pomorzanach

Jest nadzieja na uratowanie zamku Jana III Sobieskiego w Pomorzanach

Ruszyły prace konserwatorskie w byłym zamku Sobieskich w miejscowości Pomorzany (na terenie rejonu złoczowskiego w obwodzie lwowskim, byłego powiatu zborowskiego II RP).

W pierwszej kolejności w budynku zainstalowano drewniane oparcia w celu zapobiegania dalszemu osuwaniu się jego ścian. Wykonany został projekt renowacji zabytku, który obecnie przechodzi ekspertyzę. Prace naprawcze w Pomorzanach powinny ruszyć pod koniec lata.

Z budżetu obwodu tarnopolskiego na cele renowacji zamku Sobieskich przekazano 800 tys. hrywien, których wystarczy tylko na prace przygotowawcze. Trwają poszukiwania innych źródeł finansowania remontu zabytku.

W okresie I RP Pomorzany były jednym z ważniejszych ośrodków administracyjnych w województwie podolskim. Okres świetności Pomorzan przypada na wiek XVII, kiedy jego właścicielami byli Sobiescy, między innymi król Jan III. W Pomorzanach zachował się w dobrym stanie kościół Św. Trójcy z XVIII wieku oraz zniszczony ratusz z herbem Potockich.

Słowo Polskie, fot. Facebook, 26.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code