Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Jesienna edycja regionalnego konkursu recytatorskiego „Te słowa istniały zawsze…”

Jesienna edycja regionalnego konkursu recytatorskiego „Te słowa istniały zawsze…”

23 października Dom Polski organizował konkursy recytatorski dla dzieci i młodzieży pt. „Te słowa istniały zawsze…”.

Konkurs odbył się w Domu Polskim w Żytomierzu. Uczestnikami konkursu zostały uczniowie Sobotnich Kółek Twórczych. W dwóch kategoriach wiekowych rywalizowało 15 osób z 1-9 klas. Szkolna młodzież mogła wybierać z poezji Marii Konopnickiej, Juliana Tuwima, Marii Terlikowskiej, Stanisława Jachowicza. W młodszej kategorii wiekowej (1-5 klasa) zwyciężyła Maria Mykytiuk (5 klasa) z wierszem Julia Tuwima „Dwa wiatry”. W starszej grupie już kilka lat do rzędu poza konkurencja jest Elżbieta Gołowko (6 klasa), która tym razem wspaniale recytowała wiersz Stanisława Jachowicza „Chory kotek”.

Następnego dnia konkurs recytatorski „Te słowa istniały zawsze…” połączył uczniów sobotnio-niedzielnej szkółki przy Domu Polskim w Emilczynie. Nauczycielka języka polskiego pani Honorata Mięsak tym razem przygotowała 25 uczestników w trzech kategoriach wiekowych. Uczestnicy zaprezentowali szeroką paletę klasycznej i współczesnej poezji polskiej. Zabrzmiały wiersze Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej, Władysława Bełzy, Juliana Tuwima, Adama Mickiewicza i Aleksandra Fredry.

W młodszej grupie najlepszy okazał się Hennadij Sadurski z wierszem Jana Brzechwy „Sowa”. Najlepszym deklamatorem w średniej kategorii wiekowej został Władysław Bryż z poezją Władysława Broniewskiego „Obietnica”. Pierwsze miejsce wśród starszych jury oddało dla Taisji Zajec z wierszem A. Mickiewicza „Romantyczność”.

25 października konkurs zawitał do Marjanówskiej szkole średniej. Tym razem do udziału w konkursie przygotowało się 25 osób nie tylko z miejscowej szkoły a także z szkółki sobotnio-niedzielnej z sąsiedniej wsi Bykówka. Szkółka w Bykówce działa od kilku lat przy miejscowym Stowarzyszeniu Polaków im. Jana Pawła II. Języka polskiego uczy tam Stefan Zmijewski. Współorganizatorem konkursu wystąpił Marjanówski oddział Związku Polaków na Ukrainie – prezes pani Zofia Kowalska.

W młodszej kategorii wiekowej I miejsce jury oddało Jarosławy Jaworskiej (13 lat), która pięknie deklamowała wiersz Jana Brzechwy „Ślimak”. W starszej kategorii wiekowej najlepszą okazała się Katarzyna Kowal (15 lat) z „Wierszem o wielkiej wdzięczności” Konstantego Idelfonsa Gałczyńskiego.

Zwycięscy konkursu otrzymały w prezencie gry planszowe od polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, słowniki, książki od Polskiej Biblioteki Narodowej i wydawnictwa EGMONT oraz słodkie prezenty od Domu Polskiego w Żytomierzu.

Dom Polski w Żytomierzu, 02.11.16 r.