Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Jerzy Kowalewski wizytuje polskie szkółki na Ukrainie

Jerzy Kowalewski wizytuje polskie szkółki na Ukrainie

Punkty nauczania języka polskiego na Ukrainie odwiedził jeden z koordynatorów programu „Biało-czerwone ABC” Jerzy Kowalewski.

W dniach 16-18 listopada na Wołyniu, Kijowszczyźnie, Podolu oraz w Galicji Wschodniej gościł Jerzy Kowalewski znany polski polonista, autor podręczników do nauczania języka polskiego oraz jeden z koordynatorów programu „Biało-czerwone ABC”, realizowanego przez Fundację „Wolność i demokracja” w oparciu o środki z polskiego budżetu.

Kowalewski sprawdzał punkty nauczania języka polskiego, z jakich podręczników korzystają ucznie, jakim sprzętem dysponują placówki oraz jak często odbywają się w nich zajęcia.

W Winnicy polonista spotkał się z konsulem RP Rosińskim. W trakcie spotkanie rozmawiano o usprawnieniu systemu wysyłania nauczycieli języka polskiego przez ORPEG. W ramach wizyty do stolicy Podola Kowalewski odwiedził szkółkę przy Zgromadzeniu Sióstr od Aniołów, gdzie spotkał się z przełożoną – siostrą Teresą Jakubowską. Siostra Teresa opowiedziała o różnicy pomiędzy nauką polskiego w Winnicy i jej rodzinnym Dowbyszu i poczęstowała gościa z Polski herbatą z ciastkiem.

Przy okazji Jerzy Kowalewski przekazał punktom nauczania języka polskiego w Winnicy podręczniki „Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz Ty!”, optymalnie dostosowane dla potrzeb młodych Polaków, mieszkających na Ukrainie.

Słowo Polskie, 19.11.15 r.