Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Je suis Wolnowacha

Je suis Wolnowacha

Źródło - YoutubeProrosyjscy terroryści celowo chcieli trafić w autobus pasażerski w pobliżu ukraińskiego punktu kontrolnego pod Wolnowachą – poinformował ukraiński MSZ. Podczas wtorkowego (13 stycznia) ostrzału „Bogdana” zginęło 11 obywateli Ukrainy, w tym cztery kobiety.

Ostrzał prowadzono z Dokuczajewska, kontrolowanego przez Rosjan i siły separatystów. Sądząc z tego, że terroryści wiedzieli, że na punkcie kontrolnym nie było ukraińskich żołnierzy i celowo chcieli zniszczyć cywilów – mówi się w oświadczeniu resortu spraw zagranicznych.

Ukraiński MSZ także skrytykował postawę władz Rosji, które, deklarując swoją antyterrorystyczną postawę podczas marszu w Paryżu, w tym samym czasie przekazywała terrorystom z DRL i ŁRL broń i naboje do systemów Grad. Rosja nie wykonuje warunków mińskiego rozejmu, w odróżnieniu od ukraińskich żołnierzy. Od chwili podpisania dokumentu zginęło 118 cywili oraz dodatkowych 11 podczas tragedii w Wołnowase.

Ukraina stanowczo osądziła działania terrorystów i zwróciła się do UE by Europa odreagowała na akty terrorystyczne ze strony zbrodniczych formacji militarnych w DRL i ŁRL.

Wśród ukraińskich użytkowników FB startowała akcja „Je suis Wolnowacha” na wzór francuskiej „Je suis Charlie”.

Na wideo (18+), wyraźnie słychać, jak ukraińscy żołnierze, pytają jeden drugiego: „Czy nie zostało 300-tnych?” i pokazują miejsce, gdzie znajdowało się epicentrum wybuchu pocisku artyleryjskiego.

Słowo Polskie, 14.01.15 r.