Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Jazda w kijowskim metrze jest niebezpieczna dla zdrowia

Jazda w kijowskim metrze jest niebezpieczna dla zdrowia

Pobrano z http://news.bigmir.net/Regularne podróże w kijowskim metrze mogą negatywnie wpływać na zdrowie – powietrze w kolei podziemnej zawiera dużą ilość niebezpiecznego metalowego pyłu. Jak wyjaśnili eksperci źle wentylowane stacje metro, w których stale utrzymuje się wysoka temperatura – to idealne środowisko dla gromadzenia toksycznego pyłu.

Badacze poddali porównawczej analizie części pyłu zebrane na jednej ze stacji metra, w węglowym piecu i tunelu samochodowym. Okazało się, że w powietrzu kolej podziemnej, było najwięcej metalu, i przede wszystkim, to były cząsteczki żelaza i miedzi.

Zwłaszcza niebezpieczne są drobne cząsteczki. Duże cząsteczki zazwyczaj przylepiają się do tchawicy i ścianek nosa, drobne mogą osiadać w drobnych oddechowych drogach. Taki pył może trafić do najgłębszych części płuc – tam, gdzie tlen nadchodzi w krew.

Istnieją dowody tego, że najmniejsze cząsteczki mogą przezwyciężać ochronną barierę dróg oddechowych, i trafiać do głównych tkanek organizmu. To oznacza, że na niebezpieczeństwo narażone są nie tylko oddechowe drogi, ale i układ krążenia, wątroba, nerki oraz mózg.

W Anglii monitoring poziomu pyłu odbywa się w ciągu wielu lat. Badania pokazują, że zawartość pyłu znajduje się w granicach dopuszczalnych norm. Czy są takie badania prowadzone w Ukrainie – niewiadomo.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code