Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Jasełka u kapucynów – 2015

Jasełka u kapucynów – 2015

Jak liczna jest rzymskokatolicka parafia pw. Matki Bożej Anielskiej można było się przekonać 6 stycznia, kiedy w kościele kapucynów na tak zwanej „piatirce” (Mszy dziecięcej) zgromadzili się chętni obejrzeć bożonarodzeniowe jasełka w nowoczesnej interpretacji.

W dniu, kiedy w Polsce ulicami miast kroczyły barwne orszaki a prawosławni i grekokatolicy przygotowywali się do Wieczoru Wigilijnego, w szczelnie wypełnionym kościele na ul. Sobornej odbyła się świąteczna Liturgia z okazji Święta Objawienia Pańskiego, zwanego popularnie Świętem Trzech Króli. Ksiądz poświęcił kredę, wodę i kadzidło, jako symboliczne dary Mędrców, którzy przyszli pokłonić się małemu Dzieciątku Jezus. Następnie młodzież zaprezentowała scenkę bożonarodzeniową, która na początku pokazała obojętność wielu ludzi wobec Dobrej Nowiny w postaci reportażu „5 kanału”. Pod koniec wiadomości zmęczona prezenterka przy pomocy przypadkowego gościa próbuje dociec – co w końcu znaczą te święta? Zawiły scenariusz zaczyna się układać w jedną całość, kiedy pojawiają się po kolei wszystkie postacie biblijne – pastuszkowie, Maryja z Jezusem, Józef i Trzej Królowie.

Zakończyły się jasełka w kościele kapucynów piękną kolędą i rozdawaniem cukierków wszystkim dzieciom obecnym na przedstawieniu.

W winnickim kościele kapucynów szopka tradycyjnie mieści się nad ołtarzem. Wieczorem 6 stycznia parafianie mieli możliwość oglądania dwóch jasełek – jedne złożone z figurek gipsowych nad głową i drugie – z żywych, uśmiechających się dzieciaków na dole.

Wystawa oraz słodkie nagrody zostały zorganizowane i ufundowane przez wspólnoty neokatechumenalne miasta.

Słowo Polskie, 07.01.15 r.

{morfeo 723}