Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Jan Potocki z Pikowa. Ślady wybitnego polskiego podróżnika i pisarza w Łancucie

Jan Potocki z Pikowa. Ślady wybitnego polskiego podróżnika i pisarza w Łancucie

Jan Potocki urodził się w 1761 r. w Pikowie niedaleko Winnicy, zmarł tuż obok w pobliskiej Uładówce w 1815 r. Ciekawostką jest to, że całe swoje życie Potocki z Podola spędził poza ojczyzną.

Po wyjeździe z Podola mieszkał w Paryżu, Lozannie, Genewie, podróżował po  Wschodzie  – Turcji i Egiptu, walczył z Piratami na Morzu Egejskim.

W roku 1783 Jan Potocki poślubił Julię Lubomirską, uważaną wówczas za jedną z najpiękniejszych Polek, marszałkównę wielką koronną, dziedziczkę Łańcuta. Ślady Jana Potockiego w zamku w Łancucie są widoczne na każdym kroku.

27 lutego winnicka delegacja, która przebywała w Sędziszowie na zaproszenie miejscowych władz skorzystała z zaproszenia by odwiedzić miejsce, gdzie bywał często ich słynny rodak – pisarz, podróżnik, polityk, badacz dziejów.
Jako pierwszy przedstawiciel łańcuckiej linii rodu Potockich otworzył nową kartę w historii tutejszej rezydencji na trwałe wpisując się swą osobą i dokonaniami w dzieje Łańcuta.

Proponujemy obejrzeć galerię zdjęć z wycieczki po zamku i jego okolicach.

Słowo Polskie, 27.02.17 r.