Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Jan Piekło o jeden krok od stanowiska ambasadora RP na Ukrainie

Jan Piekło o jeden krok od stanowiska ambasadora RP na Ukrainie

Źródło: polskieradio.pl19 maja sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała Jana Piekło na stanowisko nowego ambasadora RP na Ukrainie.

Razem z Piekło podczas posiedzenia komisji wysłuchano także kandydatów na ambasadorów w Belgii (Artur Orzechowski) oraz w Watykanie (Janusz Kotański).

Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI Jan Piekło, który jest kandydatem na stanowisko ambasadora w Kijowie, podkreślał podczas własnej prezentacji, że: „Nie ma bezpiecznej Europy bez demokratycznej i niepodległej Ukrainy” oraz przekonywał, że w interesie Polski, UE i NATO jest pomoc we wdrażaniu umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE oraz wzmacnianiu obronności wschodniego sąsiada Polski.

Prezentując swoją wizję sprawowania misji dyplomatycznej w Watykanie Janusz Kotański, który jest znanym archiwistą i historykiem, podkreślał wyjątkowy i intensywny charakter relacji Polski ze Stolicą Apostolską, opartych na umowie konkordatowej, wielowiekowej bliskości, zbieżności wielu interesów oraz „przywiązaniu do określonych wartości”. Wśród najważniejszych celów swojej misji wymienił dbanie o wizerunek Polski i pamięć o dziedzictwie Jana Pawła II. Jako o ważnym polu współpracy Polski i Watykanu mówił także o zbliżających się Światowych Dniach Młodzieży i wizycie papieża Franciszka.

Placówkę w Królestwie Belgii ma natomiast objąć aktualny dyrektor Departamentu Polityki Europejskiej w MSZ, romanista i wieloletni urzędnik resortu dyplomacji Artur Orzechowski.

Kandydat w swoim wystąpieniu akcentował wagę stosunków z Brukselą, jako nie tylko wpływową europejską stolicą, ale również siedzibą kluczowych z punktu widzenia Polski instytucji europejskich oraz NATO. Zwracał również uwagę na wspólne stanowiska pomiędzy Polską a Belgią w niektórych sprawach europejskich – w kwestii polityki spójności, jednolitego rynku europejskiego oraz integracji w ramach polityki bezpieczeństwa i obrony UE.

Słowo Polskie, interia.pl, 20.05.16 r.