Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Jan Dziedziczak na spotkaniu z przedstawicielami mediów polskich na Wschodzie: Język waszych mediów to język polskiej inteligencji w waszych krajach

Jan Dziedziczak na spotkaniu z przedstawicielami mediów polskich na Wschodzie: Język waszych mediów to język polskiej inteligencji w waszych krajach

26 września w Warszawie przedstawiciele redakcji polskich gazet, portali, programów radiowych i telewizyjnych, działających na Wschodzie w ramach walnego zebrania członków Federacji Mediów Polskich debatowali o przyszłości promowania polskiej kultury, historii, tradycji i polskiej racji stanu w swoich krajach poprzez media w kontekście działania systemu wsparcia tych mediów przez państwo polskie.

Na sali konferencyjnej w Belwederze spotkali się dziennikarze z Białorusi, Ukrainy, Litwy i Łotwy, przedstawiciele Sejmu, Senatu, Rady Ministrów i innych instytucji państwowych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie i „Wolność i Demokracja”, które są operatorami środków, przekazywanych na działalność mediów na Wschodzie.

Po mszy w Kaplicy Prezydenckiej spotkanie rozpoczęło się ze słów powitalnych, kierowanych kolejno przez Sekretarza Stanu w KPRP Adama Kwiatkowskiego, Sekretarza Stanu w MSZ RP Jana Dziedziczaka, wiceministra obrony Polski Michała Dworczyka oraz prezesów PPnW i WiD Roberta Czyżewskiego i Mikołaja Falkowskiego.

– Dla nas bardzo ważną kwestią jest by informacje od was docierały do Polski – zaznaczył Adam Kwiatkowski. – Trudno prowadzić działania, jeżeli pieniądze docierają na działalność w połowie roku. Prawdopodobnie, jak minie okres przejściowy, to wszystko wróci do normy. Polacy na Wschodzie to nie kłopot, ale partnerzy – dodał Jan Dziedziczak.

Zapraszając przedstawicieli różnych redakcji, organizatorzy przekazali kilka celi, najważniejsze  to – przetrwanie i rozwój polskich mediów na Wschodzie.

– Podczas przeprowadzonego niedawno Forum Polonijnego w Krynicy  odbyła się też dyskusja, poświęcona przyszłości mediów polskich za granicą. Jego konkluzją było stwierdzenie, że pomoc polska dla dziennikarzy polonijnych i polskich ma być kontynuowana. Prośby i propozycje, tu zebrane, postaramy się uwzględnić przy formowaniu budżetu państwa polskiego na rok 2018 – mówił senator Artur Warzocha, przedstawiciel senackiej Komisji ds Polaków za granicą.

– Bez Piłsudskiego, Kościuszki czy Moniuszki nie byłoby takiej Polski, jaką znamy. Świat się zmienia, trzeba stawiać czoło nowym wyzwaniom. Chcemy wiedzieć, jaką w tym procesie jest rola polskich mediów na Wschodzie – zaznaczył prezes Fundacji „Wolność i Demokracja” Robert Czyżewski.

W drugiej części konferencji zostały przegłosowane trzy uchwały Federacji Mediów Polskich na Wschodzie do Senatu RP dotyczące wspierania mediów polskich, sytuacji politycznej w regionie Europa Wschodnia oraz Polaków na Białorusi. Każdy chętny mógł wyrazić własną opinię na temat tekstów uchwał.

Finałem walnego zebrania stały się wybory nowego prezesa Federacji, którym może zostać Andrzej Pisalnik z Białorusi.

Słowo Polskie, 26.07.17 r.  

lp 

     

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code