Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Jaki jest główny cel wizyty Świętego Mikołaja?

Jaki jest główny cel wizyty Świętego Mikołaja?

Organizacja społeczna Konfederacja Polaków Podola XXI w. również nie została obojętna wobec okresu Adwentu i zorganizowała świętowanie mikołajek dla dzieci członków tej organizacji.

Główna impreza odbyła się w dniu 6 grudnia w auli Winnickiego Miejskiego Pałacu dla Dzieci i Młodzieży im. Lali Ratusznej. Około 70 dzieciaków w barwnych świątecznych strojach wraz z rodzicami i znajomymi wzięło udział w uroczystości, napełnionej atmosferą święta i oczekiwania na cud.

Wszyscy członkowie konfederacji przygotowywali się do imprezy, ale najbardziej postarały się dzieci, które tańczyły, śpiewały, odgrywały teatralizowane przedstawienia, rozwiązywały zagadki i recytowały wiersze. Główną atrakcją święta było opanowanie łamańców językowych w języku polskim oraz zawody wśród widzów. Zabawa szczególnie się spodobała najmłodszym członkom konfederacji, gdyż one z łatwością zwyciężali rodziców w wymawianiu niezwykłych słów.

Dzieci również przygotowały piękne tańce sąsiednich krajów, symbolizujące jedność narodów i dążenie ludzi do pokoju i szczęścia. Ponadto śpiewano pastorałki i kolędy, ponieważ Boże Narodzenie tuż było za rogiem.

Prezes organizacji Konfederacja Polaków Podola XXI w. Helena Hawryluk zauważyła, że w tym roku pragnienie dzieci do obchodów było szczególne. Być może, chodzi tutaj o to, że one są odzwierciedleniem nas, dorosłych. Tak samo mają dosyć złych wiadomości. Dlatego czekają radości, szczerości, śmiechu i święta.

Taką właśnie atmosferę święta udało się zorganizować dorosłym członkom konfederacji, którzy zabrali się za udekorowanie sali i opracowanie scenariusza imprezy. Zawitał na święto również św. Mikołaj, który bawił maluchów, a one recytowały wiersze. Równie honorowym i oczekiwanym gościem obchodów był konsul RP w Winnicy Mikołaj Cholewicz. Ciekawe, że akurat w tym dniu on obchodził urodziny.

Dlatego prezent z okazji święta należał się również jemu. Lecz nie od Mikołaja, tylko od małej „konfederatki” Zosi Nozdriowej, która recytowała wiersz o prezencie dla świętego i zawiązała na szyi pana konsula ciepły szalik, by chłodna ukraińska zima nie przeszkodziła jego pracy. Ten szczery dziecięcy gest pocieszył obecnych i zaskoczył samego Mikołaja Cholewicza.

Po części oficjalnej każdy dzieciak wraz z życzeniami od pana konsula dostał słodki prezent, kupować które Świętemu Mikołajowi pomógł także Konsulat Generalny RP w w Winnicy. Rzecz jasna, oczy dzieci płonęły wdzięcznością i promieniowały radością, ponieważ wszyscy maluchy uwielbiają zabawę i słodycze. Główny cel został osiągnięty!

Organizacja społeczna Konfederacja Polaków Podola XXI w. składa serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji święta, Konsulatowi Generalnemu RP w Winnicy za słodkie prezenty i osobiście konsulowi RP w Winniccy panu Mikołajowi Cholewiczowi. Wesołych Świąt!

Natala Nekypiła, opracowanie Irena Rudnicka, 27.12.15 r.