Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Jak to być KIRKLANDYSTKĄ?

Jak to być KIRKLANDYSTKĄ?

Już około 15 lat, co rocznie kilkadziesiąt młodych, aktywnych i ambitnych osób z krajów Europy Wschodniej, Kaukazu, Kazachstanu oraz Kirgistanu otrzymują wyjątkową możliwość by zostać stypendystami Programu Kirklanda. Idee i założenia Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda wywodzą się bezpośrednio z misji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW). Patronem Programu jest Lane Kirkland, który zrobił wielki wkład w rozwój demokracji w Polsce.

Co to za Program? Każdy były Kirklandysta powie, że to był jeden z najfajniejszych okresów jego życia. Być Kirklandystą – to wielki zaszczyt, który świadczy o tym, że jesteś wybrany, wyjątkowy, że zasłużyłeś nosić ten honorowy tytuł.

Dowiedziałam się o Programie Kirklanda jeszcze na II roku studiów i przez ten cały czas czekałam, kiedy będę miała możliwość spełnić wszystkie warunki dla uczestnictwa. Rok temu był ogłoszony konkurs na udział w kolejnej edycji Programu 2014/2015 – złożyłam dokumenty, przeszłam rozmowę kwalifikacyjną i zostałam Kirklandystką!

Jak wygląda nasz Kirkland? Powiem szczerzę, że fajnie jest. W tym roku w Programie wzięło udział 44 uczestników z ośmiu krajów. Moim miastem afiliacji został Wrocław. Jak się żyje wrocławskim Kirklandystam? Wrocław – to piękne miasto, posiadające jedne z najlepszych uczelni w Polsce, miałam wspaniałego koordynatora – Urszulę Brodę i możliwość rozwoju, samokształcenia oraz zdobycia niezbędnych doświadczeń.

Tegoroczny Kirkland zaczął się z programu orientacyjnego w Lublinie zorganizowanego przez Fundację Działań Edukacyjnych KreAdukacja, podczas którego  Kirklandyści mieli możliwość poznać piękne miasto Lublin – jego historię oraz życie codzienne. Mieliśmy bardzo ciekawe spotkania z przedstawicielami władzy publicznej, organizacji społecznych oraz UMCS (Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej), którzy nas gościli w ciągu dziesięciu dni.

Od 1 października w każdym mieście afiliacji i u każdego Kirklandysta zaczęła się swoja wyjątkowa historia.

Program Kirklanda jest najlepszym Programem Stypendialnym w całej Polsce. Liczą się z nim wszystkie najlepsze uczelnie (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), na których stypendyści mają możliwość realizować swoje projekty badawcze. Program Kirklanda jest bardzo znany w środowisku naukowym. W trakcie jego realizacji stypendyści są zapraszani na różne konferencje, warsztaty, prezentacje, forum, szkolenia oraz spotkania tematyczne. W tym roku Kirklandyści mieli zaszczyt zostać gośćmi specjalnymi na Konferencji zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Małopolski „Pokolenie przemian. Pokolenie wolności. Solidarni na drodze do wolności”. Także każdy Kirklandysta ma możliwość udziału w różnych konferencjach dot. tematu jego projektu badawczego.

Bardzo ważnym wydarzeniem dla Kirklandystów jest integracja. W ciągu dziewięciu miesięcy stypendyści, oprócz, programu orientacyjnego, biorą udział w czterech spotkaniach w różnych miastach afiliacji. To okazja spotkać się w licznym gronie, podzielić się wrażeniami i lepiej zapoznać się miastem afiliacji swoich kolegów.

Pod czas integracji organizatorzy Programu przygotowują nasycony oraz interesujący program, w trakcie którego, można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, zapoznać się z interesującymi ludźmi, zwiedzić znane muzea oraz odwiedzić poważne instytucje (Komisja Europarlamentu we Wrocławiu, Urząd Wojewódzki, Park Technologiczny). Oprócz tego Program Kirklanda daje możliwość przed integracją wziąć udział w szkoleniach różnego rodzaju, prowadzonych przez mistrzów swojego fachu (np. Szkolenia z napisania projektów).

Program Kirklanda pozwala stypendystom brać udział w szkołach dyplomatycznych, szkołach prawa międzynarodowego (amerykańskiego, francuskiego), a także studiować na Studiach Podyplomowych, pod czas których, można zdobyć nową wiedzę i umiejętności.

Program Kirklanda – to wielka możliwość samorealizacji. To szansa, którą trzeba efektywnie wykorzystać dla własnego rozwoju. Organizatorzy stwarzają idealne warunki dla tego, żeby każdy Kirklandysta miał możliwość skupić się na swoim projekcie badawczym i osiągnąć postawionych celów.

Przede mną jeszcze większa część Programu. Ale już zaczynam rozumieć, że te lata oczekiwania na Kirkland były tego warte.
Kirkland – to wielka Rodzina, która łączy rożne narodowości, rożne kraje, różnych ludzi. Ale każdy czuje się częścią tej całości, która nazywa się Program Kirklanda. Oczywiście, że to wszystko odbywa się dzięki organizatorom, który przykładają dużo sił, żeby stypendyści czuły się komfortowo, który pielęgnują nas jak swoje dzieci.

Już ogłoszono konkurs na kolejną edycję Programu Kirklanda 2015/2016. Może to szansa dla Ciebie?

Natalia Mykhailovska/Michajłowska
Stypendystka Programu Kirklanda 2014/2015
Studencki Polski Klub


Kirklandyści na wycieczce na Roztoczu


Stypendyści w Zamościu


Liczna grupa z Ukrainy

 

Spotkanie w Urzędzie Dolnośląskiego Województwa

 

Wizyta do Wrocławskiego Oddziału Komisji Europejskiej