Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Jak rozumieć sztukę współczesną

Jak rozumieć sztukę współczesną

Leszek Karczewski w trakcie wykładu w KijowieO tym jak interpretować sztukę współczesną opowiedział w Kijowie mieszkańcom ukraińskiej stolicy dr Leszek Karczewski (Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi) w ramach realizacji programu oświatowego „Miejsca. Laureaci premii Malewicza” w dniach 20-21 czerwca.

Oprócz tematycznych ekspozycji w Muzeum Narodowym Sztuki Pięknej, w ramach programu odbyły się lekcje na temat współczesnego Artu oraz warsztaty dla dzieci. Lekcja, prowadzona przez Karczewskiego w dużej części była poświęcona najstarszemu w Europie Muzeum Sztuki Współczesnej, który znajduje się w Łodzi. Koncepcja tego muzeum zupełnie różni się od klasycznego punktu widzenia na sztukę, jego pracownicy, tworząc ekspozycje zrezygnowali z tradycyjnych kanonów artystycznych. Nacisk jest postawiony na indywidualizm, on dominuje nad kolektywnym odbiorem rzeczywistości…

W kolejnej części kijowskich warsztatów Leszek Karczewski opowiedział o realizowanych przez jego placówkę projektach oraz o tym, że sztuka musi być dostępna dla wszystkich a nie tylko wyłącznie dla osób bardzo utalentowanych. Jego idea polega na dołączeniu do twórczości jak największą ilość osób, nawet tych, którzy dotychczas nie wykazali się umiejętnościami artystycznymi. Oprócz tego gość z Polski opowiedział o typowych błędach w pedagogice sztuki.

– Każda interpretacja jest związana z kontekstem, dlatego dewizą współczesnego artu jest „Jakim jestem – tak i rozumiem” – punkt widzenia polskich artystów często różni się od punktu widzenia ich ukraińskich kolegów. Leszek Karczewski spróbował zmienić podejście do sztuki w celu przybliżenia jej tworzenia przeciętnemu Ukraińcowi a nie tylko wąskiemu gronu absolwentów Akademii Sztuk Pięknych.

Bardzo twórczo podeszli organizatorzy dziecięcych warsztatów, które też odbyły się w ramach programu „Miejsca. Laureaci premii Malewicza” następnego dnia. Wszyscy młodzi artyści tworzyli własne dzieła, prezentując indywidualne podejście do jednakowych tematów.

Oksana Płachotniuk, bwp

 

 


 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code