Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Jak dzieciaki w d. Płoskirowie wielkanocne pisanki malowały

Jak dzieciaki w d. Płoskirowie wielkanocne pisanki malowały

20 marca tydzień przed Wielkanocą Klub Inteligencji Polskiej „Serwus” organizował prawdziwe święto dla dzieciaków, a mianowicie warsztaty z malowania Pisanek Wielkanocnych. „Maleństwo” – a taką właśnie nazwę przybrała dziecięca połowa członków klubu „Serwus” – zebrały się razem, żeby pomalować i, jak się później okazało – potańczyć i pobawić się.

Pani Helena Orłowa, wolontariuszka „Serwusa” i przy okazji zawodowa animatorka twórczości dzisięcej, przygotowała dla dzieci prawdziwą twórcza ucztę. Na stołach znalazły się odpowiednie materiały – drewniane jajka, wielką ilość farb i malowanek. Dzieciaki, zniecierpliwione do rozpoczęcia pracy, wysłuchały najpierw krótką i ciekawę lekcję o znaczeniu kolorów w malowaniu pisanek. Dalej wesoła ósemka przystąpiła do bezpośredniego procesu, który okazał się nie taki prosty, jak się wydawało.

Najpierw jajka trzeba pokryć specjalnym gruntem, potem nanieść pierwszą warstwę koloru, zwanego tłem, a dalej – malować rozmaite wzory i ornamenty, przygotowane przez panią Helenę.

Rozmaitość podejść do malowania zdziwiła obecnych rodziców. Jajka były zupełnie rożne – od wiosennych żółto-zielonych do niezwykłych czarnych kolorów. Na koniec każde z jajek zostało polakierowane i z dumą wręczone rodzicom, którzy nie pominęli okazji i sami aktywnie brali udział w malowaniu i pomaganiu swoim maluchom.

Pod koniec spotkania wszyscy przemieścił się na „parkiet taneczny”, gdzie pod dzwięki wesołych polskich pieśni dzieci z chęcią tańczyły i bawiły się.

Członkowie Klubu „Serwus” deklarują, iż podobne twórcze wieczory będą organizowane co miesiąc. Następny odbędzie się w drugiej połowie kwietnia.

Sergiusz Tolstichin, 21.03.16 r.


{morfeo 1150}

{youtube}{/youtube}