Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Ja – Lider. Obóz edukacyjny dla animatorów środowisk polskich za granicą

Ja – Lider. Obóz edukacyjny dla animatorów środowisk polskich za granicą

Kolejne szkolenie dla liderów środowisk polonijnych odbyło się w lipcu. Takie szkolenia związane z potrzebą kształcenia liderów polonijnych dla wzmocnienia polskich środowisk na Ukrainie.

Od 23 lipca na tym obozie była także obecna grupa młodzieży ze Sławuty – najbardziej aktywnych uczniów szkoły Sobotnio-niedzielnej, działającej przy Związku Polaków na Ukrainie Oddział w Sławucie.

Nie możemy powiedzieć, że ten obóz to tylko szkolenie. Razem ze szkoleniem dzieci mieli przepiękną możliwość wypoczynku w Polsce. Tym razem (owszem jak i zawsze) wyjazd był bardzo bogaty. Dzieci uczestniczyły w lekcjach języka polskiego, wykładach dotyczących teorii tworzenia projektów, zajęciach „Ja – Lider”. Niesamowite wrażenie na uczestników obozu sprawił trener Zbigniew Żuk.

Oczywiście najlepsze wrażenia pozostawiają nie lekcje i wykłady, lecz ciekawe wycieczki i aktywny wypoczynek. Podczas pobytu na młodzież czekała wycieczka do Krakowa, gdzie zobaczyły słynny i przepiękny Wawel, najstarszy uniwersytet na terenach Europy Wschodniej – Uniwersytet Jagielloński. Odpoczywali i bawili się w Aquaparku. Zwiedzili Jaskinię „Raj” blisko Kielc, wapienną jaskinię krasową. Ta wycieczka bardzo się spodobała dzieciom, dla tego, że Jaskinia „Raj” jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń w całej Polsce. Odwiedzili Muzeum Geologiczne w Kielcach, gdzie mieli warsztat szlifowania kamienia. Te kamienie dzieci mogły zabrać ze sobą jako upominki. W końcu wycieczki obejrzeli ciekawy film naukowy.

Również dzieci mieli okazje odwiedzić Święty Krzyż (Łysą Górę) – Bazylikę pw. Trójcy Świętej oraz Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Jedno z najbardziej szanowanych przez Polaków miejsc świętych.

Oczywiście, że każdy wieczór również był aktywny. Dla tego, że podczas takich wyjazdów dzieci spędzają czas razem. Organizatorzy gotują dla uczestników różnego rodzaju gry integracyjne, zabawy, spotkania, dyskoteki. Pod czas takich spotkań dzieci spędzają czas razem, pojawia się przyjaźń, czasem na długie lata. A takie pobyty zostawiają w sercach nastolatków przyjaźń, nowe doświadczenie i ciepłe wspomnienia.

Uczestnicy ze Sławuty pod koniec pobytu przygotowały projekt pod tytułem „Quest po miejscach związanych z Polską”. Niestety ekipa ze Sławuty nie znalazła się w gronie zwycięzców lecz otrzymała nowe doświadczenie, nauczyła dużo nowego i pożytecznego.

W imieniu uczestników, rodziców, członków ZPU Oddział w Sławucie wyrażamy podziękowanie organizatorom tegorocznego wyjazdu Fundacji Wolność i Demokracja oraz Ministerstwu Edukacji Narodowej RP, każdemu trenerowi, opiekunowi i każdej osobie, która brała udział w przygotowywaniu przyjazdu młodzieży.

Larysa Cybula, Inna Swinticka, ZPU Oddział w Sławucie, 21.08.18 r.

Exif_JPEG_420

Exif_JPEG_420

Exif_JPEG_420

Exif_JPEG_420

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code