Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » IX Polsko-Ukraińskie spotkania pt. „Polityka i Historia” w Jaremczu

IX Polsko-Ukraińskie spotkania pt. „Polityka i Historia” w Jaremczu

W Jaremczu w dniach 23-25 września odbyło się kolejne, już dziewiąte spotkanie, tradycyjnie zorganizowane przez redakcję gazety „Kurier Galicyjski”, Przykarpacki Uniwersytet Narodowy imienia Wasyla Stefanyka oraz Uniwersytet Warszawski.

IX Polsko-Ukraińskie spotkania zainaugurował historyk i dyrektor Instytutu Studium Europy Wschodniej Jan Malicki, występując w roli moderatora. Prelegentami na I panelu tematem którego było: „Pomiędzy agresją rosyjską a kontrowersyjnymi procesami w UE” po stronie ukraińskiej zostali – profesor Hryhorij Perepelycja z Uniwersytetu Kijowskiego imienia Tarasa Szewczenki oraz profesor Serhij Feduniak z Uniwersytetu Czerniowskiego imienia Jurija Fedkowicza. Po stronie polskiej – profesor Antoni Kamiński z Instytutu Studiów Politycznych PAN i profesor Dariusz Milczarek z Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego. Dyskusją objęto nie tylko wpływy Rosji na terenach śriodkowo-wschodniej Europy, ale także i nową rolę Stanów Zjednoczonych po listopadowych wyborach prezydenckich, o czym bardzo ostro mówił Hryhorij Perepelycia. Również wśród gości żwawo omawiano koncepcję Międzymorza.

II panel – „Trudne pytania” wspólnej historii i ich wpływ na współczesne relacje Polski i Ukrainy zainicjował kierownik katedry stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Przykarpackiego Ihor Hurak. Zrozumiało, że mowa przede wszystkim dotyczyła tragedii wołyńskiej. Profesor Ihor Iljuszyn z Kijowskiego Uniwersytetu Slawistycznego, który od lat zajmuje się tym tematem, powiedział, że jego zdaniem głównym powodem akcji eksterminacji Polaków przez UPA na Wołyniu w lipcu 1943 roku, była kwestia powrotu frontu niemiecko-radzieckiego.

Bogumiłą Berdychowska z Narodowego Centrum Kultury w Warszawie skupiła się na dzisiejszych relacjach polsko-ukraińskich, w szczególności na stopniu hejtu w internecie; profesor Bohdan Hud ze Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego wyjaśniał, że korzenie konfliktu na Wołyniu mają znacznie głębsze podłoże historyczne. Z kolei prezes Fundacji „Wolność i Demokracja” Robert Czyżewski oponując panu Hudziowi mówił o potępieniu prawdziwych zbrodniarzy wśród żołnierzy UPA. I chociaż w podsumowaniu paneli nie została wypracowana jakakolwiek wspólna pozycja, jednak dla wszystkich obecnych nie ulegało wątpliwości, że kolejne spotkania w takim formacie są bardzo ważne i potrzebne.

Dmytro Antoniuk, zdjęcia Wojciech Jankowski (KG), 28.09.16 r.


{morfeo 1248}