Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » ISW: To Ukraina teraz dyktuje strategiczne inicjatywy

ISW: To Ukraina teraz dyktuje strategiczne inicjatywy

Ukraińskie czołgi jadą w kierunku Chersonia. Fot. Telegram Realnaja Wojna

W ostatnich dniach to Rosja a nie Ukraina musi usilnie reagować na kontrofensywę i inne działania Ukraińskich Sił Zbrojnych. Tak twierdzą analitycy z amerykańskiego Instytutu Badań Wojennych (ISW).

Rosjanie zmuszeni są do przerzucania oddziałów i techniki z kierunku wschodniego do obwodów chersońskiego i zaporoskiego. Ukraina aktywnie kontratakuje i tworzy nowe przyczółki.

Rosja przenosi zasoby spod Słowiańska i Siwerska, technikę wojskową, m.in. lotnictwo i artylerię do Krymu.

„Rosjanie nie celowo wybierają cele na których koncentrują swoje wysiłki. Oni tak reagują na zagrożenie ukraińskiej kontrofensywy. Do tego nagłe osłabienie armii rosyjskiej chyba po raz pierwszy pozwoli Ukrainie aktywnie tworzyć i dyktować tok działań wojennych” – podaje ISW.

Rosja prowadziła ataki wokół Bachmuta i okolic Doniecka i Iziumu. Jedynym jej sukcesem w ostatnich dniach był ograniczony sukces na wschód od Bachmutu.

Celem dalszych rosyjskich ataków na Donbas, jak uważają w ISW jest próba przejęcia jak największych obszarów obwodu donieckiego przez referendum zaplanowanym na wrzesień.

Słowo Polskie, 6 sierpnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code