Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » „Iskra polska” w Korosteniu

„Iskra polska” w Korosteniu

Dzień 20 października 2015 r. w Szkole Ogólnokształcącej nr 2 w Korosteniu obfitował w bardzo ważne wydarzenia dla klas najmłodszych.

W tym dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów z polskiej klasy pierwszej. Zbiegła się ona ze świętowaniem Dnia Niepodległości Polski.
Wśród dostojnych gości na uroczystość przybyli: dyrektor szkoły – p. Oksana Kuzniecowa, prezes Związku Polaków na Ukrainie w Korosteniu (ZPUK) p. Wanda Laskowska, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie p. Wiktoria Laskowska-Szczur, oraz rodzice najmłodszych dzieci.

ZPU w Korosteniu szczególną wagę zawsze przywiązywał do nauczania języka polskiego. W bieżącym roku zostały założone dwa piony pierwszej klasy języka polskiego w szkole korosteńskiej, co jest prawdziwym ewenementem i napawa wielką radością. Bez wątpienia są to jedne z najpiękniejszych owoców długoletniej pracy pani prezes ZPU w Korosteniu – Wandy Laskowskiej.

– Zainteresowanie nauką języka polskiego jest tak wielkie, że na prośbę rodziców język polski został również wprowadzony do programu klasy 2 i 3! – podkreśliła dyrektor szkoły nr 2 w Korosteniu p. Oksana Kuzniecowa. Co więcej, od grudnia 2015 w tzw. klasie zerowej również wprowadzone zostaną zajęcia przygotowawcze do polskiej klasy.

Pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Heleny Wygiwskiej dzieci przygotowały piękny program patriotyczny składający się z piosenek i polskich tańców ludowych. Ich starsi koledzy z polskiej Szkoły sobotnio – niedzielnej działającej przy ZPU w Korosteniu deklamowali wiersze o Ojczyźnie.

Dzieci z pierwszej klasy otrzymały prezenty – książki w języku polskim. Są to liczne klasy, bowiem zapisało się do nich 47 uczniów. Wiele z tych dzieci ma polskie pochodzenie. Nauka języka polskiego jest dla nich kontynuacją tradycji wyniesionej z domu. Poprzez naukę języka polskiego poznają kulturę, tradycje i obyczaje narodu polskiego.

Przemawiając do zgromadzonych na sali, w tym zwracając się do dzieci, pani prezes ŻOZPU W. Laskowska-Szczur powiedziała: „Dla wielu z was, dzięki znajomości języka polskiego otworzą się wielkie możliwości poznania naszego sąsiedniego kraju, możecie w przyszłości uczyć się i studiować. Życzę Wam dużo zdrowia, sił i wytrwałości w osiąganiu kolejnych celów. Niech te skromne upominki uprzyjemnią Wam naukę”.

Na zakończenie uroczystości pani prezes ŻOZPU życzyła dzieciom dużo radości z codziennej podróży w cudowny świat nauki oraz wielu przyjaciół, nauczycielom zaś i całemu Gronu Pedagogicznemu zadowolenia ze swoich wychowanków.

Dzieci i młodzież są przyszłością narodu. Dzisiejsza pilna nauka oby przyniosła obfite owoce w następnych latach. Odczuwa się wielką potrzebę w uczniach, którzy z zapałem dążą do osiągania wiele sukcesów w nauce, którzy aktywnie uczestniczą w życiu szkolnej społeczności. Polskie przysłowie mówi, że z małej iskry bywa wielki ogień. Z dzisiejszych małych uczniów wyrosną kiedyś ludzie o wspaniałych, patriotycznych sercach.

Wiktorria Laskowska-Szczur, ks. Jarosław Giżycki Tchr, 30.11.15 r.

{morfeo 1056}

{youtube}{/youtube}