Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Inwestycyjne Forum Biznesowe w Żytomierzu

Inwestycyjne Forum Biznesowe w Żytomierzu

14 października na terenie przedsiębiorstwa „Kromberg&Schubert” w Żytomierzu odbyło się Ukraino-Polskie Forum Biznesowe z udziałem przedstawicieli biznesu i władz z Polski i Ukrainy.

O możliwościach biznesowej współpracy z obwodem żytomierskim w czasie Forum Biznesowego mówił Andrzej Panek, wiceprezydent Bytomia. „Żytomierz jest drugim (po Drohobyczu) ukraińskim miastem, z którym Bytom podpisał umowę partnerską (podpisanie umowy odbyło się we wrześniu podczas Dni Organizacji Pozarządowych). Dzięki działalności bytomskiego trzeciego sektora, związki bytomian z Ukrainą są bardzo mocne. Od wielu lat trwa wymiana doświadczeń na gruncie edukacyjno-kulturalnym, a od 2013 roku władze Bytomia starają się, by wzmocnić współpracę także na polu biznesowym” – powiedział Panek.

Pełniący obowiązki przewodniczącego Żytomierskiej Administracji Obwodowej Igor Gundycz mówił o otwartości obwodu dla potencjalnych inwestorów oraz o możliwościach inwestycyjnych regionu.

– Dzisiejsze forum celowo zorganizowano na europejskim przedsiębiorstwie „Kromberg&Schubert” w Żytomierzu, które jest najlepszym przykładem inwestowania na Żytomierszczyżnie. Polska jest jednym z największych zewnętrznych partnerów gospodarczych naszego obwodu. 35 przedsiębiorstw w obwodzie, założyli polscy inwestorzy. My współpracujemy z Polską i zdobywamy doświadczenie w realizacji głównej reformy naszego kraju – decentralizacji – powiedział Gundycz.

Szef Administracji Obwodowej akcentował uwagę na współpracę Żytomierszczyzny z Polską, w ramach której podpisano dwanaście umów o współpracy na poziomie „Rejon-Powiat” i dwie – na poziomie „Obwód-Województwo”.

Mer miasta Żytomierza Sergij Suchomłyn podczas Forum mówił o owocnej współpracy Żytomierza z polskimi miastami. – Niedawno została podpisana umowa o współpracy z Bytomiem na przykładzie którego Żytomierz przejmuje doświadczenie założenia parku industrialnego. Oprócz współpracy inwestycyjnej, odbywa się wymiana doświadczeniami – mówił Suchomłyn.

Inwestycyjny potencjał Żytomierszczyzny z konkretnym przykładem pracy z zagranicznym kapitałem prezentował uczestnikom Forum dyrektor Departamentu Rozwoju Ekonomicznego, Współpracy i Handlu w Administracji Obwodowej Oleksij Szatylo.

Dyrektor generalny „Kromberg&Schubert” w Żytomierzu Aleksander Szawarski mówił o sukcesywnym rozwoju przedsiębiorstwa na Żytomierszczyżnie. Przedsiębiorstwo produkuje produkcję dla znanych producentów samochodów. Obecnie na przedsiębiorstwie pracuje ponad 1800 osób.

W czasie Forum uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z materiałami dotyczącymi możliwości inwestycyjnych Żytomierszczyzny. Goście mieli także możliwość zwiedzić „Kromberg&Schubert” w Żytomierzu.

Walentyna Jusupowa, zdjęcia: http://zhzh.info/news, 18.10.16 r.