Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Wędrowny Obóz harcerzy z Poznania po Podolu

Wędrowny Obóz harcerzy z Poznania po Podolu

11-osobowa grupa harcerzy z 2 Poznańskiej Drużyny Wędrowników „Turbacz” przybyła 2 lipca na Podole, by wziąć udział w obozie wędrownym w czasie którego będą podróżować po Ukrainie. W Planie obozu jest wizyta w Obozie Plastunów Ukraińskich, spływ kajakami oraz pomoc przy przygotowaniu odpustu w Latyczowie. Kolejnymi Punktami wędrówki będzie zamek w Międzybożu, Kamieńcu Podolskim oraz w Chocimiu. Obóz zakończy tygodniowa wędrówka po Karpatach.

Po wyczerpującej podróży i krótkim odpoczynku młodzi Polacy uczestniczyli w Winnicy w spotkaniu integracyjnym i przy wspólnym ognisku zaśpiewali razem z członkami miejscowych polskich organizacji społecznych polskich i ukraińskich pieśni z akompaniamentem gitary i akordeonu. Szczególną popularnością cieszyła się „perełka” podolskiej twórczości – piosenka „Hej, Sokoły”, napisana przez urodzonego w Illińcach (obw. winnicki) Tomasza Padurrę.

Po noclegu, spędzonym w polskich rodzinach, poznaniacy wzięli aktywny udział w porannej Liturgii niedzielnej w kościele kapucynów – czytali czytania z Pisma Świętego i służyli do Mszy. Po Liturgii młodzi Polacy rozmawiali z miejscowymi rodakami o ich życiu i pochodzeniu. Podolanom bardzo spodobały się mundury harcerskie, w których członkowie poznańskiej drużyny przybyli na ulicę Soborną, a goście z Polski docenili dobrą znajomość języka polskiego szczególnie u starszego pokolenia.

Po zwiedzaniu Podola polscy harcerze pojadą do Kamieńca Podolskiego i Karpat, gdzie w planach mają zdobycie m.in. Howerli oraz Obserwatorium na górze Pop Iwan.

Przy organizacji obozu pomagał miejscowy wolontariusz Krzysztof Berg przy współpracy z polskimi i ukraińskimi partnerami. Pozwolenia na organizowanie obozu  skautów w Sewerynówce nad Rowem udzieliły władze samorządowe tej miejscowości. Za transport z Winnicy do Baru harcerze serdecznie dziękują Pani Annie Radzichowskiej.

Najnowsze informacje o obozie można śledzić na stronie : https://www.facebook.com/2-Pozna%C5%84ska-Dru%C5%BCyna-W%C4%99drownik%C3%B3w-Turbacz-714879078649903/?fref=ts ( aktualizowana bardzo rzadko – niestety harcerze nie mają internetu oraz komputerów ze sobą).

Słowo Polskie, K.B.  03.07.16 r.