Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Inicjatywy społeczne godne polecenia

Inicjatywy społeczne godne polecenia

Rustam Jusupow przedstawia najważniejsze punkty Zakonu Ukrainy „O gwarancji praw i swobód wewnętrznie przemieszczonych osób”Obwodowa organizacja „Studencki Klub Polski” w Żytomierzu wspólnie z Domem Polskim oraz organizacją społeczną „Rada Społecznych Inicjatyw” z siedzibą w Kijowie 7 stycznia 2015 roku zorganizowali w żytomierskim Domu Polskim spotkanie z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku dla dzieci  przesiedleńców z okupowanych terenów Ukrainy, którzy teraz mieszkają w Żytomierzu oraz ich rodziców.

Na tym spotkaniu zaproszeni goście mieli możliwość zapoznać się z tradycjami świętowania Bożego Narodzenia i Nowego Roku w Polsce. Zauważyli dużo wspólnych cech w tradycjach polskich i ukraińskich. Nic dziwnego – Ukraina i Polska, to dwa sąsiednie państwa, dwa sąsiadujące narody, historyczne losy których przeplatały się od początku rodzenia się ich tożsamości narodowej na historycznej mapie Europy. W stosunkach polsko- ukraińskich nie brakowało także rożnych konfliktów i nieporozumień a nawet wojen pomiędzy obydwoma narodami. Lecz dziś jest zrozumiałe, że tylko razem, wspierając się nawzajem, można zapewnić sobie spokojną przyszłość.

Na świątecznym spotkaniu w Domu Polskim jego organizatorzy przedstawili oferty edukacyjne wyższych uczelni Polski, opowiedzieli o warunkach studiowania w tym kraju. Znaczną część spotkania poświęcono informowaniu na temat międzynarodowych programów pomocy wewnętrznym przesiedleńcom.

Podczas spotkania wręczono dzieciom słodkie prezenty oraz przekazano kolejną pomoc humanitarną (odzież, pościel, obuwie, zabawki), którą udało się żebrać w Polsce oraz Danii.

Na spotkaniu w Domu Polskim obecny był także dyrektor organizacji „Rada Społecznych Inicjatyw” Rustam Jusupow. Pan Rustam współtworzył ustawę „O gwarancjach praw i swobód wewnętrznie przemieszczonych osób”, podpisaną przez prezydenta Ukrainy 20 października 2014 roku. Jusupow przedstawił najważniejsze punkty tej Ustawy w celu przedstawienia realizacji ich na praktyce oraz nadania fachowej konsultacji zainteresowanym osobom.

Na koniec minutą ciszy uszanowano tych wszystkich kto zginął, walcząc za Wolność Naszą i Waszą! Tych, dzięki komu, mamy dzisiaj możliwość świętować, kochać, marzyć, pracować – obrońcach krańców cywilizacji zachodniej na wschodniej Ukrainie.

W Domu Polskim młodzi przesiedleńcy możliwie po raz pierwszy wzięli do ręki gazetę w języku polskim – wydawane w Winnicy czasopismo, relacjonujące życie Polaków Podola i zachodniej części Wołynia – „Słowo Polskie”.

mgr Walentyna Jusupowa
Prezes Obwodowej organizacji „Studencki Klub Polski” w Żytomierzu


Przekazanie dzieciom słodyczy

 


Rustam Jusupow przedstawia najważniejsze punkty Zakonu Ukrainy „O gwarancji praw i swobód wewnętrznie przemieszczonych osób”

 


Wolontariusze w trakcie zbierania rzeczy dla przesiedleńców

 


Dzieci czytają gazetę „Słowo Polskie”