Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Illiniecka młodzież poznaje żywą historię swojego miasta

Illiniecka młodzież poznaje żywą historię swojego miasta

W dniu 2 kwietnia grupa młodych pięcioklasistów, amatorów języka polskiego z illinieckiej Szkoły Nr 1 wraz ze swoją nauczycielką Ołeną Semenową zawitała do stuletniej Polki Zofii Kurzańskiej, mieszkającej w ich rodzinnym mieście.

Idea aby odwiedzić babcię powstała jednomyślnie u całej klasy podczas lekcji języka polskiego, kiedy analizowała ona artykuł „100-letnia Polka z Illiniec”, opublikowany w lutowym wydaniu gazety „Słowo Polskie”.

Oczy babci aż zaiskrzyły, gdy zobaczyła tak liczną dziesiecioosobową delegację. Jej córka Olga i synowa Tetiana razem z sędziwą staruszką też serdecznie witały gości i przygotowały słodki poczęstunek.

Na początku wizyty dzieciaki z otwartymi ustami słuchały opowieści synowej Tetiany o historii rodu Kurzańskich-Dudiuków i rozglądały ogromne drzewo genealogiczne, szukając znajome twarze.

Podczas picia herbaty uczniowie aktywnie interesowały się życiem babci Zofii. Pytały: „Jak traktowała Pani swoich rodziców?”, „Jakie miasta Pani zwiedziła?”, „Czy chciałaby Pani pojechać do Polski?”, „Jaki był najważniejszy cel Pani życia?”, „Jak przetrwała Pani drugą wojnę światową?”, „Jaki przedmiot w szkole był Pani ulubionym?”, „Czy pamięta Pani język polski?”, „Czy jest Pani zadowolona ze swojego życia?”.

Pytania i bezpośredniość dzieci bardzo spodobały się dorosłym. Oni doszli do wniosku, że współczesna młodzież jest bardzo rozwinięta i bystra.

Następnie uczniowie recytowały wiersze w języku polskim wiersze i opowiadały o sobie. Każdy wykonał na pamiątkę zdjęcie ze stuletnią Polką.

Pod koniec rozmowy 80-letnia córka Olga sama doszła do wniosku: „Należy uczyć się polskiego”. Uczniowie w ogóle zapragneły co tydzień odwiedzać gościnny dom Kurzańskich-Dudiuków. Zaproponowały nawet swoją pomoc w ogródku.

Po dwóch godzinach miłych rozmów uczniowie rozeszli się po swoich domach. Swoimi wrażeniami podzielili się z rodzicami i znajomymi.

Lena Semenowa, 05.04.16 r.