Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » II Forum Rozwoju Terytorialnego w Truskawcu: akcent na rozwój współpracy z Polską

II Forum Rozwoju Terytorialnego w Truskawcu: akcent na rozwój współpracy z Polską

W Truskawcu odbyło się II Forum Rozwoju Terytorialnego. W ciągu trzech dni – 23-25 czerwca – ponad 400 jego uczestników z Ukrainy, Polski, Węgier i Rumunii omawiali tematy regionalnego rozwoju Karpat, decentralizacji i pracy organów samorządów terytorialnych. Największą reprezentację pośród delegacji zagranicznych skierowała na Forum Polska.

Centralnym wydarzeniem Forum była dyskusja „Karpacka strategia makroregionalna: możliwość tworzenia współpracy nowej jakości w centrum Europy”, w której uczestniczyli przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij i marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Marek Kuchciński. W czasie dyskusji, po raz pierwszy została prezentowana nowa makroregionalna strategia rozwoju Karpat.

„Przede wszystkim interesuje nas infrastruktura transportowa i dostępność regionów”,- zauważył podczas rozmowy zastępca ministra rozwoju RP Jerzy Kwieciński. Jednocześnie Marek Kuchciński zwrócił szczególną uwagę na konieczność odbudowy i otwarcia nowych przejść granicznych: „Na polsko-niemieckiej granicy istniało 43 punkty przejścia granicy. Jeszcze w 2004 roku, kilka miesięcy przed przyłączeniem się Polski do UE, przez nie przeszło około 90 milionów osób. W tej  chwili na polsko-ukraińskiej granicy są tylko 14 punktów przejścia, które w 2016 roku obsłużyły blisko 22 milionów osób. Z tego powodu, jednym z naszych głównych celów jest zabezpieczenie otwarcia odpowiedniej ilości przejść granicznych, dla najbardziej komfortowego ruchu dla każdego uczestnika”.

Natomiast Andrij Parubij zaznaczył: „Na razie Karpacki region Ukrainy ma wiele problemów z infrastrukturą, gospodarką, więc w czasie spotkań z szefami miejscowych rad, szukamy możliwości rozwiązania tych problemów. Opracowanie strategii makroregionalnej, pozwoli Karpatom zostać perspektywą i szansą dla jego mieszkańców. Takie strategie zostały zrealizowane w Alpach, w krajach bałtyckich etc. To doświadczenie musimy poszerzyć i wykorzystać w naszym regionie”.

Należy pamiętać, że wymieniona strategia nalicza cztery bloki – ekologiczny, historyczno-kulturalny, infrastrukturalny, innowacyjny. W wypadku zatwierdzenia tego dokumentu Unią Europejską, każdy z bloków otrzyma potężne finansowanie. Jeszcze jednym ważnym tematem dla rozmowy była decentralizacja. Zgodnie z opinią wielu uczestników Forum,- to chyba jedyna reforma, która zakończyła się sukcesem.

W sumie, w czasie Forum odbyło się więcej niż 10 dyskusji plenarnych. Oprócz tego posunięcie zostało otwartą placówką, gdzie uczestnicy mogli w ciągu spotkań indywidualnych prowadzić skuteczny dialog i negocjacje. Jak przykład, przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij, w rozmowie z marszałkiem polskiego Sejmu Markiem Kuchcińskim, omówili możliwości współpracy w dziedzinie energetyki, pomiędzy Polską a Ukrainą. Kilka tygodni wcześniej polski LNG terminal przyjął pierwszy tankowiec z gazem z USA. Według przewodniczącego RNU, dla Ukrainy to oznacza nowe możliwości współpracy w energetyce, za pośrednictwem Polski ze Stanami Zjednoczonymi.

Igor Gałuszczak, Lwów, opracowanie tekstu Lidia Baranowska, 30.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *