Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » II Forum Młodych Polaków w Iwano-Frankowsku

II Forum Młodych Polaków w Iwano-Frankowsku

W dniach 17-20 listopada w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankowsku odbyło się II Forum Młodych Polaków „Uczymy się w działaniu”, skierowane do liderów środowisk polskich na Ukrainie. Studencki Klub Polski w Żytomierzu przedstawiała Walentyna Szyszuk.

Głównym celem projektu był rozwój kontaktów pomiędzy młodymi Polakami i osobami polskiego pochodzenia, działającymi w organizacjach polskich na Ukrainie oraz aktywizacja ich do wspólnych działań.

W pierwszym dniu uczestnicy Forum miały możliwość poznać się za pomocą gry interaktywnych. Trenerami podczas Forum byli – Jacek Dębczyński i Natalia Dębczyńska, przedstawicieli firmy Res Management z Polski.

Drugi dzień Forum, rozpoczął się z wyjazdu do Czarnego Lasu, gdzie spoczywa kwiat inteligencji polskiej Stanisławowa, rozstrzelany w czasach II Wojny Światowej. Przy pomniku ofiar zapalono znicze i złożono kwiaty. Po powrocie do Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego mieliśmy czas na krótką refleksję o wydarzeniach w Czarnym Lesie tych strasznych lat. Później, omawialiśmy silne i słabe strony organizacji, którą przedstawialiśmy, zastanawialiśmy się nad problemami i możliwościami ich rozwiązania.

Trzeciego i czwartego dnia uczestnicy Forum (19-20 listopada) pracowali w grupach nad przygotowaniem i zarządzaniem małymi projektami. Wypracowano idee małych projektów i przygotowano wnioski na ich realizację. W rezultacie, powstało 12 małych projektów. Po zakończeniu Forum na uczestników czekała niespodzianka – wieczór integracyjny. Młodzież została podzielona na grupy. Każda z grup odpowiadała za poszczególne części programu: wstępna część, część artystyczna, konkursy i kabaret.

Żytomierska młodzież dziękuje serdecznie organizatorom tego projektu i trenerom II Forum Młodych Polaków „Uczymy się w działaniu” za szczere emocje oraz cenną wiedzę na temat projektów.

Organizatorem II Forum Młodych Polaków było „Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego” w Iwano-Frankowsku przy wsparciu finansowym Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą oraz Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Walentyna Szyszuk, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 28.11.16 r.