Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » II edycja konkursu „Co wiem o Polsce” oraz egzaminy zewnętrzne dla uczniów szkół sobotnich

II edycja konkursu „Co wiem o Polsce” oraz egzaminy zewnętrzne dla uczniów szkół sobotnich

Źródło: samequizy.plSzanowni Państwo!

Zwracamy się do Państwa z ofertą skierowaną do uczniów szkół sobotnich biorących udział w programie „Biało-czerwone ABC” w roku 2016. Pomysł zorganizowania egzaminów zewnętrznych określających poziom umiejętności językowych uczniów szkół sobotnich (i w efekcie wydawania wspólnych wystandaryzowanych świadectw) pojawił się podczas odwiedzin placówek przez konsultantów w latach 2014-2015 i jest zgodny z ideą wspólnego wydawania świadectw w szkołach społecznych obecną od czasu prac ekspertów MEN nad Podstawą programową dla uczniów polskich uczących się za granicą (2009).

Zapraszamy do udziału dzieci i młodzież od klasy V do XI (bez względu na rok nauczania). W testach nie mogą wziąć udziału dorośli (osoby, które już nie są uczniami ukraińskich szkół średnich). Egzamin zewnętrzny będzie miał formę testu plasującego, który określi poziom umiejętności językowych (w tym komunikacyjnych) wg Standardów wymagań egzaminacyjnych dla egzaminów certyfikatowych z jpjo.

Dodatkową częścią testu będzie część kulturowa dotycząca wiedzy o Polsce i polskiej kulturze wg Podstawy programowej dla uczniów polskich uczących się za granicą. W tym roku pytania zostaną przygotowane wg podręcznika Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz ty cz 1. Ta część egzaminu będzie zarazem I etapem konkursu Co wiem o Polsce (II edycji). Najlepsi uczniowie z każdej placówki zostaną zaproszeni na finał konkursu Co wiem o Polsce, który planowany jest na początek czerwca w Odessie – tak, jak w roku poprzednim.

Udział w testach jest całkowicie bezpłatny. Przeprowadzony będzie przez zewnętrznych egzaminatorów, w tym konsultantów programu Biało-czerwone ABC… Organizator (Fundacja Wolność i Demokracja) zastrzega sobie prawo wyboru w tym roku szkolnym zgłoszonych szkół, m.in. wg kryterium kolejności zgłoszeń. Zgłoszenia proszę przysyłać do 10 maja 2016 roku na adres: [email protected]

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do wzięcia udziału w tym pilotażowym przedsięwzięciu.

>>>> Formularz zgłoszeniowy <<<<

Jerzy Kowalewski – konsultant projektu, 25.04.16 r.