Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Ignacy Jan Paderewski na nowym polskim banknocie

Ignacy Jan Paderewski na nowym polskim banknocie

Narodowy Bank Polski 2 października rozpoczął emisję nowego banknotu kolekcjonerskiego. Jego nominał to 19 zł.

Na jego froncie znajduje się podobizna Ignacego Jana Paderewskiego, urodzonego na terenie obecnego obwodu winnickiego na Ukrainie, związanego więzami rodzinnymi z Żytomierzem i Wołyniem.

To właśnie Paderewskim jako premier RP  25 stycznia 1919 roku powołał do życia Polską Giełdę Papierów Wartościowych. Nowy banknot zdobi również napis „niepodległa” oraz wizerunek Orła Białego. Na rewersie banknotu znalazła się grafika przedstawiająca gmach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Nominał nowego banknotu emitowanego przez NBP to 19 zł i to produkty o tej wartości będziemy mogli kupić za niego w sklepie. Zakup banknotu kolekcjonerskiego będzie się wiązać z nieco większym wydatkiem. Cena nowego nominału w dniu premiery wynosiła 80 zł. Można się spodziewać, że wartość kolekcjonerska banknotu będzie rosła w kolejnych latach.

NBP wyemituje ok. 55 tysięcy takich banknotów. Jego wymiary to 150 mm x 77 mm, zatem rozmiarem będzie przypominał banknot 500 zł. Za projekt kolekcjonerskiego banknotu odpowiada Justyna Kopecka.

Walentyna Jusupowa za: NBP, 6 października 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code