Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » I Obwodowe Dyktando z Języka Polskiego w Żytomierzu pod patronatem Konsula Generalnego RP

I Obwodowe Dyktando z Języka Polskiego w Żytomierzu pod patronatem Konsula Generalnego RP

20 lutego w żytomierskiej szkole nr 14 odbyło się I Obwodowe Dyktando z Języka Polskiego w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego, organizowane przez Żytomierskie Polskie Centrum Edukacji i Nauki (ŻPCEN).

Przedsięwzięcie swoją obecnością zaszczycili Konsul Generalny RP w Winnicy Tomasz Olejniczak, a także metodysta Miejskiego Kuratorium Oświaty Tatiana Kamińska. Na imprezę przybyli prezesi organizacji polskich, członkowie ŻPCEN oraz uczestnicy: uczniowie szkoły nr 36 oraz Liceum przy ŻPUT, słuchacze kursów w Domu Polskim, uczniowie Szkółki Sobotniej w Domu Polskim oraz Szkółki Sobotnio-niedzielnej w Berdyczowie, aktorzy Teatru im. J. I. Kraszewskiego, studenci ŻPUT.

Na początku wszystkich obecnych powitała główny organizator Dyktanda Natalia Szumlańska, prezes Żytomierskiego Polskiego Centrum Edukacji i Nauki (absolwentka szkoły nr 14), która przedstawiła krótką informację o tradycji obchodów Dnia Języka Ojczystego w świecie. Dalej głos zabrała wicedyrektor szkoły Olga Sozykina, która opowiedziała o historii szkoły oraz jej osiągnięciach, min. o tym, że w tej placówce, jako jednej z pierwszych, pojawiły się zajęcia fakultawtywne z języka polskiego w dalekim 1989 roku. Absolwentki tej szkoły, żytomierzanki, Wiktoria Szumlańska, Wiktoria Święcicka, Inna Dudicz w 1990 roku, jako pierwsze wyjechały na studia do Polski. Każdego roku liczba wyjeżdżających na naukę do sąsiedniego kraju absolwentów szkoły nr 14 ciągle wzrasta, mimo, że edukacja polonistyczna istnieje w niej w formie wyłącznie zajęć fakultatywnych do roku 2013. Dzisiaj w szkole uczą się języka polskiego jako drugiego języka obcego oraz fakultatywnie. Szkoła ma młodą ekipę nauczycielską na czele z energiczną Dyrektor Heleną Szadurską.

Konsul Generalny RP w Winnicy Tomasz Olejniczak powitał uczestników I Obwodowego Dyktanda przypominając wszystkim obecnym jak ważne jest uczyć się języka polskiego i jakie są możliwości dla tych, którzy opanują go na wysokim poziomie.

Dyktando według definicji to „sprawdzian polegający na zapisaniu ze słuchu dyktowanego tekstu. Oceniana jest poprawność zapisu pod względem zgodności z zasadami ortografii i interpunkcji”. Do udziału w nim zgłosiło się 57 osób, do napisania przystąpiło 52 z nich. Teksty dyktand odpowiadały zadekalrowanemu poziomowi uczestników przedsięwzięcia.

Po napisaniu gości oraz gospodarze, uczestnicy oraz organizatorzy wrócili na aulę i wzięli udział w mini-koncercie zorganizowanym przez gospodarzy: zabrzmiały piosenki w języku polskim oraz ukraińskim. Po koncercie każdy z obecnych miał możliwość zapoznać się z działalnością ŻPCEN. Natalia Szumlańska zaprosiła wszystkich chętnych do udziału w przedsięwzięciach Centrum.

Wyniki I Obwodowego Dyktanda z Języka Polskiego w ramach obchodów Światowego Dnia Języka Ojczystego zostaną ogłoszone 24 lutego marca 2016 roku. Prezenty zwycięzcom zostaną wręczone przez Konsula Generalnego podczas kolejnej wizyty konsularnej w Żytomierzu.

Spodziewamy się, że Dyktando stanie się dobrą tradycją, promującą język polski.

I Obwodowe Dyktando  objął honorowym patronatem Konsul Generalny RP w Winnicy Tomasz Olejniczak.

Słowo Polskie, 22.02.16 r.

{morfeo 1121}

{youtube}{/youtube}