Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » I etap Olimpiady z Historii Polski już za nami

I etap Olimpiady z Historii Polski już za nami

4 grudnia w Żytomierzu odbył się I etap Ogólnoukraińskiej Olimpiady z Historii Polski.

Przez półtorej godziny 20 uczniów z klas 9,10 i 11 szkół obwodu żytomierskiego sprawdzało swą wiedzę w zakresie dziejów państwa polskiego na przestrzeni wieków. W przedsięwzięciu wzięli udział także uczniowie z Nowograda-Wołyńskiego i Emilczyna. Po trudach odpowiadania na pytania uczestnicy olimpiady posłuchali polskiej poezji i pieśni patriotycznych a na koniec na wszystkich czekał smaczny posiłek.

Wyniki prac wszystkich 20 uczestników olimpiady zostaną opublikowane dwa tygodnie po otrzymaniu arkuszy egzaminacyjnych ze wszystkich miast, przyjmujących I etap Olimpiady z Historii Polski. Oprócz Żytomierza do tego przedsięwzięcia dołączyły się Czerniowce, Chmielnicki, Lwów, Łuck, Kijów oraz Odessa.

Organizatorami ogólnokrajowej Olimpiady Historii Polski dla młodzieży szkolnej są Fundacja „Wolność i Demokracja” we współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym.
Olimpiada z Historii Polski na Ukrainie przewiduje trzy etapy: szkolny, okręgowy i ogólnokrajowy. Głównym celem przedsięwzięcia współfinansowanego przez Senat RP jest podniesienie poziomu świadomości historycznej wśród młodzieży polskiej na Kresach.

Do wygrania, poza nagrodami rzeczowymi, będą miejsca na dziennych studiach historycznych i pokrewnych im kierunkach humanistycznych w Polsce, a także stypendia.

Etapy okręgowy i finałowy odbędą się w II semestrze roku szkolnego 2016/2017. O miejscu i terminie ich organizacji Komitet Główny Olimpiady będzie informować na bieżąco – z odpowiednim wyprzedzeniem.

Wszystkim uczestnikom olimpiady życzymy powodzenia!

Natala Kostecka-Iszczuk, 15.12.16 r.