Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » I Biesiada Polonistyczna we Lwowie

I Biesiada Polonistyczna we Lwowie

W dniach 17-18 listopada we Lwowie w ramach obchodów 190. rocznicy od czasu założenia polonistyki na Uniwersytecie Lwowskim, odbyło się seminarium metodyczne dla nauczycieli polonistów oraz spotkanie integracyjne – I Biesiada Polonistyczna.

– To wyjątkowe spotkanie, mające na celu integrację środowiska nauczycielskiego i naukowego z Ukrainy i Polski – mówił w słowie powitalnym kierownik katedry filologii polskiej, prof. Alla Krawczuk.

W czasie „I Biesiady Polonistycznej” młodzi naukowcy, którzy rozpoczynają swoja drogę polonistyczną, mieli możliwość przedstawić własne prace oraz wymienić się doświadczeniami. Także mówiono o: miejscu polonistyk ukraińskich i ośrodkach polonistycznych w globalnym systemie polonistycznym; współpracy polonistów ukraińskich z Polską; certyfikacji na Ukrainie; integracji wyższego kształcenia polonistycznego z dolnym szczeblem edukacji; perspektywach projektu na przyszłość. Także rozmawiano o pracach, jakie były przedstawione stypendystami w ubiegłym roku, oraz o opracowaniach tegorocznych stypendystów.

Podczas tematycznych paneli tegoroczni stypendyści przedstawiali swoje pracy, bibliografii prac polonistycznych w poszczególnych ośrodkach na Ukrainie. W tym roku stypendyści przybyli ze Lwowa, Niżyna, Szepetówki, Ostroga, Żytomierza (stypendystami z Żytomierza zostali mgr Walentyna Jusupowa, dr Olena Denysiewicz).

Gratulujemy osobom, którzy otrzymali stypendium i życzymy owocnej pracy w prowadzeniu badań oraz w napisaniu prac naukowych i nadal.

– Jesteśmy bardzo zainteresowani w integracji ukraińskiej polonistyki z innymi ośrodkami polonistycznymi za granicą, integracji pokoleń, wykładowców z nauczycielami – powiedziała pani prof. Alla Krawczuk.

Przedłużeniem takiego polsko-ukraińskiego dialogu, 19 listopada na Lwowskim Narodowym Uniwersytecie im. Iwana Franki rozpoczęła się naukowa konferencja „Polonistyka w ХХІ wieku: między lokalnym i globalnym”.

Projekt „I Biesiada Polonistyczna we Lwowie” został zrealizowany przy wsparciu Fundacji Wolność i Demokracja w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. Koordynatorem projektu jest Pan Jerzy Kowalewski.

Walentyna Jusupowa,  zdjęcia: http://www.lnu.edu.ua/, 24.11.16 r.