Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Hołd dla Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Katastrofy Smoleńskiej i deportacji do Kazachstanu i na Sybir. Obchody rocznicowe w Winnicy

Hołd dla Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Katastrofy Smoleńskiej i deportacji do Kazachstanu i na Sybir. Obchody rocznicowe w Winnicy

Równo 80 lat temu na początku kwietnia 1936 roku sowieckie władze organizowały wywózkę na masową skalę ludności polskiej z przygranicznych z RP rejonów obwodu winnickiego na wschód. Po pierwszej „próbnej” fazie deportacji, która odbyła się w styczniu 1936 roku Sowieci zrozumieli, że Polacy-katolicy, którzy ledwo przeżyli Wielki Głód, nie mają siły na organizowanie skutecznego oporu i zarządziły wywiezienie do wschodniej części Ukrainy, na Sybir oraz do Kazachstanu ponad 10 tys. mieszkańców obwodu winnickiego polskiego pochodzenia. Wielu z nich nie przeżyło transportu i zginęło po drodze w wagonach bydlęcych.

10 kwietnia przypada także inna tragiczna data – katastrofa prezydenckiego samolotu z Lechem Kaczyńskim i jego małżonką na pokładzie oraz innymi 96. ważnymi osobami państwa polskiego oraz członkami załogi. 

Początek kwietnia kojarzy się Polakom także z początkiem likwidacji polskich oficerów w katyńskim lesie, w Charkowie, ukraińskiej Bykowni i innych miejscowościach b. ZSRS.

W 1936 roku komunistyczne władze miasta Winnicy zarządziły zrównanie z ziemią cmentarza katolickiego w Winnicy i przekształcenie go w park miejski. Do dziś pod ziemią w parku znajdują się setki trumien z ciałami winniczan-katolików. W 2016 roku obchodzimy 80. rocznicę uchwalenia tej makabrycznej decyzji komitetu wykonawczego Rady Miasta.

Początek uroczystości w niedzielę 10 kwietnia 2016 r. o 9:30 w winnickim kościele kapucynów przy ul. Sobornej 12.

Porządek uroczystości:

9:30. Msza Święta w intencji Polaków-katolików – Ofiar deportacji do Kazachstanu i na Sybir w 1936 roku z obwodu winnickiego, Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, Polaków, zamordowanych w 1940 roku w Katyniu, Bykowni i innych miejscowościach w ZSRS oraz naszych rodaków, pochowanych na katolickim cmentarzu w Winnicy w 80. rocznicę  likwidacji tej nekropolii przez komunistyczne władze (kościół Matki Bożej Anielskiej, ul. Soborna 12).
10:30. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku Jana Pawła II (ul. Soborna 12).
10:45. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy tablicy Józefa Piłsudskiego (ul. Soborna 67).
11:00. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na zniszczonym polskim cmentarzu w miejskim parku (przy tablicach na kapliczce).

Obchody są objęte patronatem KG RP w Winnicy.

Słowo Polskie, 08.04.16 r.