Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Historia Ireny Sandlerowej została przypomniana w Kijowie

Historia Ireny Sandlerowej została przypomniana w Kijowie

Instytut Polski w Kijowie zaprezentował 16 kwietnia film „Historia Ireny Sendlerowej”. W wydarzeniu wzięła udział córką Ireny Sendlerowej – Janina Zgrzembska.

Film został zrealizowany na podstawie unikalnych wywiadów z tytułową bohaterką, zarejestrowanych w ostatnich dniach jej życia. W filmie Sendlerowa opowiada o swojej działalności, celem której było ratowanie życia najbiedniejszych żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Nadawanie nowych tożsamości, fałszowanie dokumentów, sposoby wyprowadzania dzieci za mury oraz umieszczanie ich w domach Polaków, zostało zobrazowane przy pomocy filmowych materiałów archiwalnych z Polski, Stanów Zjednoczonych i Rosji, wzbogaconych o sekwencje fabularne.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Bartosz Musiałowicz powiedział, że o faktach pomocy Polaków Żydom podczas II wojny światowej należy opowiadać poza granicami Polski. Dodał, że Irena Sendlerowa jest symbolem tego, że okupacja nie złamała ducha Polaków i motywowała ich na okazywanie pomocy nie tylko samym sobie.

„Działalność Ireny Sendlerowej, Polki, która w czasie II wojny światowej ratowała Żydów, jest symbolem wielkiego ruchu w Polsce, świadczącym o tym, że okupantowi nie udało się zniszczyć ducha Polaków, którzy pomagali nie tylko sobie, ale i innym. Tego typu postawy warto pokazywać w każdym kraju” – podkreślił.

Córka Sendlerowej mówiła po projekcji, że jej matka nie lubiła, kiedy nazywaną ją bohaterką. „Bohater to człowiek, który jest z karabinem na froncie. Mama robiła to, co robić należało – zaznaczyła.

Irena Sendlerowa została uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Zmarła w 2008 r. w wieku 98 lat. Zgodnie z decyzją Sejmu RP rok 2018 został ustanowiony rokiem Ireny Sendlerowej.

Sergij Porowczuk, 23.04.18 r.

lp

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code