Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Gruzja, kraj, gdzie na pewno chcesz wrócić

Gruzja, kraj, gdzie na pewno chcesz wrócić

Lato już się skończyło, wielu z nas odwiedziło różne miejsca, odpoczęło, zobaczyło coś nowego.

My w tym roku zdecydowaliśmy by polecieć do Gruzji – aby przekonać się na ile ten kraj jest takim, aby tam chciało się wracać i wracać.

Wybraliśmy miasto Batumi. Byliśmy zdziwieni, na ile te miasto rozrasta się, tam gdzie była kiedyś granica Batumi, już za nią jest ok 4-ch kilometrów nowo wybudowanych budynków, rozwija się infrastruktura – Batumi cały czas nabiera na sile. Na nasze spojrzenia, Batumi to na tyle ciekawe miejsce, w którym spotyka się kultura zachodnia i azjatycka: dużo turystów jest i z Europy i krajów azjackich. Dużo poznaliśmy Polaków, Ukraińców, Mołdawinów, obywateli Izraela, odpoczywając tam i oczywiście Gruzinów, którzy bardzo gościnnie wszystkich przyjmują.

W Batumi jest wiele miejsc, które na pewno trzeba zwiedzić. Dużo tu jest miejsc związanych jak z Ukrainą tak i Polską. W centrum miasta można znaleźć pomniki Tarasowi Szewczence i Lesi Ukraince. Dużo jest ukraińskich restauracji. Dużo jest miejsc, hoteli, instytucji urzędowych, gdzie wiszą flagi Polski i Ukrainy.

Byliśmy też bardzo przyjemnie zdziwieni, kiedy dowiedzieliśmy się, że w Batumi jest park i jedna z centralnym ulic im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Oczywiście nie mogliśmy tam nie pojechać – to przepiękny park!
Przyciąga do siebie dużo turystów pomnik „Ali & Nino”, który symbolizuje porozumienie między narodami. Wysokość pomnika 8 metrów, gdzie mężczyzna i kobieta wracają się dookoła swojej osi i każde 10 minut spotykają się i stają jednym.

Dużo jest parków: park 6 maja, miejski park. Kolejka liniowa „Argo” prowadzi przez całe miasto na górę, gdzie otwierają się też przepiękne widoki.
Plac Piacca – kącik Europy w samym centrum Batumi. Tu odbywają się cały czas różne imprezy, koncerty i święta, a wieczorami kawiarnie i restauracje stawiają stoły na zewnątrz. „Plac Europy” – najbardziej romantyczna i europejska część Batumi, która też znajduje się w centralnej części starego miasta. Na placu cały czas odbywają się różne festiwale, uroczystości. Jest fontanna i wysoki pomnik „Medei ze złotym runom”.

Gruziński alfabetyczny wieżowiec – to 135-metrowa wieża zbudowana w formie struktury chemicznej DNA, w której umieszczone są wszystkie 33 litery alfabetu gruzińskiego. Tam można wyjechać tylko na windzie do restauracji, która obraca się wokół własnej osi, oraz studio telewizyjne.

Fontana „Neptun” została wybudowana w 2010 roku na placu przed Teatrem Dramatycznym. To dokładna kopia fontanny w Bolonii we Włoszech.

W mieście znajduje się wiele instytucji kulturalnych – Adżarskie Muzeum Krajoznawcze (z działem prezentującym dzieje Adżarii, z działem etnograficznym; w stałej ekspozycji również „Złoty Skarb” – zabytki epoki antycznej), Muzeum Archeologiczne, Galeria Sztuki, teatr dramatyczny, kina. W okresie letnim miejsce licznych festiwali i spotkań o charakterze kulturalnym (m.in. festiwal muzyki klubowej, festiwal filmowy itp.)

Dla dzieci jest dużo bezpłatnym placów zabaw, miejsc dla odpoczynku, różnych atrakcji. Dla tych, kto dba o swoje zdrowie dużo jest bezpłatnych placów sportowych, gdzie nawet i dzieci mogą poćwiczyć się.
Oczywiście, oprócz samego miasta Batumi, chcieliśmy zobaczyć jak najwięcej miejsc w samej Gruzji, i dzięki gościnności Pani Nino, w której wynajmowaliśmy mieszkanie, mieliśmy wyjątkową okazję pojechać i bliżej granicy z Turcją. Zwiedziliśmy Fortecę Gonio – rzymska fortyfikacja. Zgodnie legendy, na terenie fortecy znajduje się grób świętego Macieja, jednego z dwunastu apostołów Obecnie tam prowadzone prace archeologiczne, przeprowadzone w pobliżu fundamentów fortecy, dotyczą głównie czasów rzymskich. W składzie grupy archeologicznej wchodzą również archeolodzy z Polski i Ukrainy.

Po drodze zajechaliśmy także do wodospadu Mahuntseti. To najwyższy wodospad w regionie. Woda przepływa piękną kaskadą do kamiennej miski z wysokości około 30 m.

Jeszcze jedne z miejsc, które naszym zdaniem, obowiązkowo trzeba zwiedzić to Park Muzykantów w Szekwetili. To duży park na wybrzeżu Morza Czarnego. Na terenie kilku hektarów pięknego parku eukaliptusowego prezentowane są rzeźby światowych gwiazd muzyki – śpiewaków, muzyków, kompozytorów, a także słynnych gruzińskich wykonawców, wykonanych w pełnej ludzkiej wysokości. Przy każdym pomniku są głośniki, które odtwarzają akompaniament muzyczny.

Kuchnia gruzińska – to z pewnością można powiedzieć, że nikt tak dobrze nie przyjmuje jak Gruzini. Gruziński gościnność – to cała sztuka. Gruzini na tyle wkładają serce w przygotowane strawy, że wszystko u nich smakują bardzo i bardzo smacznie.

Oczywiście niezapomniane wrażenie o Gruzji robią sami Gruzini. To ludzie, którzy na pewno nie stawią na pierwsze miejsca pieniądze, a tylko, aby gość był zadowolony, uśmiechnięty, nasycony i wszystko mu podobało się i co najgłówniejsze – chciał tam wrócić! Za tą gościnność, otwartość, szczerość jesteśmy bardzo i bardzo wdzięczni wiele Gruzinom, których poznaliśmy!

Gruzja to kraj, gdzie czaruje wszystko i gdzie na pewno chcesz wracać i przekazywać innym, że warto tam jechać!

Walentyna Jusupowa, 5 września 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code