Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Grupa Wyszehradzka pomoże Ukrainie w walce z cyberatakami

Grupa Wyszehradzka pomoże Ukrainie w walce z cyberatakami

W drugiej połowie marca w Warszawie odbyła się wizyta studyjna poświęcona ochronie teleinformatycznej infrastruktury krytycznej, bezpieczeństwu energetycznemu Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy oraz  współpracy polityczno-ekonomicznej w regionie.

Jednym z powodów organizowania spotkania naukowców z Polski, Ukrainy, Węgier, Słowacji i Czech był niedawny atak rosyjskich hakerów na obiekty infrastruktury energetycznej na Zachodniej Ukrainie, który został uznany przez ekspertów za pierwszy na świecie podobny cyberatak, który doprowadził do braku prądu w domach ponad 700 tys. Ukraińców.

Organizatorem wizyty studyjnej w Polsce była Fundacja Pułaskiego w ramach projektu „[cyber]Securing Ukrainian Energy Infrastructure”. Stanowiła ona pierwszy etap projektu. Fundacja Pułaskiego gościła przedstawicieli administracji i sektora prywatnego związanego z IT i energetyką, ekspertów organizacji pozarządowych i akademików. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz we współpracy z Fundacją Bezpieczna Cyberprzestrzeń i Instytutem Kościuszki. Przedsięwzięcie powstaje dzięki dofinansowaniu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

W przeciągu ostatnich lat, europejskie przedsiębiorstwa energetyczne coraz częściej stawały się celami ataków hackerskich. Zaawansowane kampanie cyber szpiegowskie takie jak Energetic Bear czy SandWorm co najmniej od 2013 roku atakowały systemy komputerowe elektrowni m.in. w Polsce, Niemczech i na Ukrainie. Zważywszy na trudną sytuację geopolityczną Ukrainy oraz na fakt, iż w tym państwie funkcjonują cztery elektrownie atomowe, stanowiące potencjalny cel cyber terrorystów, zasadne wydaje się rozpoczęcie działań informacyjnych i edukacyjnych na poziomie międzynarodowym.

Łącznie w wizycie studyjnej wzięło udział 25 osób, w tym dwóch naukowców z Winnicy – Wasyl Karpiniec oraz Jurij Jaremczuk, z Winnickiego Uniwersytetu Technicznego. Następną inicjatywą w ramach projektu będzie Strategiczna Konferencja w Kijowie, która odbędzie się w maju 2016 roku.

Wasyl Karpiniec, 02.04.16 r.