Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Grocholscy w winnickiej szkole im. Grocholskich

Grocholscy w winnickiej szkole im. Grocholskich

23 kwietnia do Polskiej Sobotnio-Niedzielnej Szkoły im. Grocholskich w Winnicy przybyli honorowi goście – potomkowie Grocholskich, którzy z dziada-pradziada mieszkali w podwinnickiej Strzyżawce i Piętniczanach, a po przewrocie bolszewickim zostali zmuszeni do opuszczenia rodzinnego Podola.

Uczniowie szkoły i członkowie Stowarzyszenia „Kresowiacy”, przy którym ta szkoła funkcjonuje, bardzo dobrze przygotowali się do powitania gości z Warszawy. Dzieci, śpiewający w zespole „Kresowiaczki” nauczyli się specjalnie dla gości ukraińskich dumek, często śpiewanych w domu Grocholskich pod koniec XIX – na początku XX w., najmłodsze uczennice recytowały wiersze w języku polskim.

Specjalny prezent – obraz przedstawiający kapliczkę Grocholskich w Stryżawce na skale nad Bugiem wręczyła gościom Natalia Draczuk, która nie jest zawodową malarką, ale potraktowała namalowanie kapliczki bardzo poważnie i Grocholscy byli bardzo zaskoczeni takim prezentem.

Goście z Warszawy odwzajemnili się przepięknym szkicem, przedstawiającym były pałac Grocholskich w Stryżawce oraz zdjęciem swoich przodków z tej miejscowości.

Impreza zakończyła się wspólnym odśpiewaniem „Hej, Sokoły” i nieformalną rozmową przy kawie i herbacie, w której wzięli udział wszyscy chętni – zarówno dzieci, jak i członkowie SP „Kresowiacy”.

Słowo Polskie, 24.04.15 r.


{morfeo 815}

{youtube}{/youtube}