Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Groby Polaków w Żytomierzu posprzątane!

Groby Polaków w Żytomierzu posprzątane!

28 października 2017 roku, wolontariusze z Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie porządkowali groby Cmentarza Polskiego w Żytomierzu. Przez cały dzień wynosili liście, czyścili pomniki, przybliżając sobie historię rodzinnego miasta.

Cmentarz Polski w Żytomierzu jest zabytkiem architektury końca XVII wieku. Dokładna data założenia tej nekropolii przypada na rok 1799. To jeden z najstarszych polskich cmentarzy w Europie. Akcja mobilizuje uczniów Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im. I.J. Paderewskiego ŻOZPU, do wspólnej pracy, dbać o tych, którzy odeszli, o ich wieczne miejsce spoczynku, a najważniejsze –  kultywować pamięć o swoich przodkach.

Służby komunalne miasta Żytomierza zapewniły transport zebranych śmieci. W trakcie prac porządkowych zostały usunięte chore drzewa i krzewy.

Wielkie podziękowania należą się Asocjacji Polskiej Młodzieży na Żytomierszczyźnie, Informacyjno – Oświatowemu biurowi KUL, ks. kanonikowi Wiktorowi Makowskiemu, Marii i Aleksandrowi Piwowarskim, Wiktorii Zubariewoj oraz wszystkim innym za ofiarną pomoc i serce, włożone we wspólne dzieło.

2 listopada na Cmentarzu Polskim w Żytomierzu zostanie odprawiona Msza święta w intencji zmarłych oraz odbędzie procesja alejami cmentarza. Wolontariusze Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie zapalą znicze, przekazane przez Urząd Marszałkowski województwa śląskiego i Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska (p. Alicji Brzan Kłoś) w ramach Akcji „Zapal znicz na Kresach”.

Wiktoria Laskowska-Szczur, 01.11.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code