Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Grekokatolicki chór kolęda witał braci i sióstr zachodniego obrządku w Winnicy

Grekokatolicki chór kolęda witał braci i sióstr zachodniego obrządku w Winnicy

Wspólnota greckokatolicka na Ukrainie, która też jest podporządkowana władzom kościelnym w Watykanie, świętuje większość świąt religijnych według kalendarza juliańskiego. 27 grudnia winnicki chór greckokatolicki przyszedł z kolędą do parafian kościoła pw. Ducha Świętego w Winnicy żeby przywitać ich znanymi kolędami w języku ukraińskim.

Grekokatolicy (katolicy obrządku bizantyjsko-ukraińskiego) świętują Boże Narodzenie jednocześnie z prawosławnymi 7 stycznia ale ze względu na ścisłe powiązania obydwu kościołów katolickich (rzymsko- i greckokatolickiego) wierni chętnie odwiedzają się nawzajem z kolędą i opłatkiem.

Ośmioosobowy chór zaśpiewał dla parafian kościoła na Wiszence piękne kolędy ukraińskie, znaczna część których sięga korzeniami Galicji Wschodniej. Wspaniałe głosy kolędników cieszyły ucho i starych i młodych słuchaczy, zebranych w najnowszym winnickim kościele po niedzielnej Sumie parafialnej.

Koncert trwał około 30 minut. Artyści zaprezentowali kilkanaście mniej lub więcej znanych utworów, proboszcz parafii Sergiusz Tobert w imieniu swoich parafian podziękował grekokatolikom za wspaniały występ.

Słowo Polskie, zdjęcia Sergiusz Olijnyk, 29.12.15 r.