Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Greko-katolicy protestują przeciwko budowlanej swawoli w Kijowie

Greko-katolicy protestują przeciwko budowlanej swawoli w Kijowie

36 tys. podpisów obywateli Ukrainy przekazano 3 sierpnia do Generalnej Prokuratury, Rady Ministrów i Administracji Prezydenta z wymogiem wprowadzenia zakazu nielegalnego budownictwa bloków mieszkalnych i biurowców w bezpośrednim sąsiedztwie z Patriarszym Soborem Zmartwychwstania Pańskiego Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej (UCG).

Kancelaria kurii Kijowskiej arcyeparchii  poinformowała o tym, że akcja zbierania podpisów ruszyła jeszcze w połowie lipca. Stanem na 3 sierpnia odnotowano ponad 30 tys. listów mieszkańców Kijowa i innych miast, którzy wymagają od władz powstrzymać skandaliczne zabudowanie na brzegach Dniepru w pobliżu Patriarszego Soboru.

– Przekazujemy do waszej uwagi nasze wymogi dotyczące zaprzestania budowania kompleksów mieszkalno-biurowych pomiędzy ulicami Mykilsko-Słobidzka oraz Browarskim prospektem w rejonie dniprowskim w Kijowie. Budowa trwa na terenie obszaru ochronnego na brzegach Dniepru tuż obok Soboru UCG – czytamy w listach adresowanych kancelarii Kijowskiej arcyeparchii.

Kanclerz eparchialny Wasyl Czudijowycz zaznacza: „Ze złamaniem prawa zmieniono szerokość pasa ochronnego nad Dnieprem ze 100 do 50 metrów. Liczne naginanie przepisów i negowanie zasad bezpiecznego budownictwa może doprowadzić do rujnacji Soboru, czego my nie możemy tolerować”.

Aktywni członkowie wspólnoty greko-katolickiej stworzyli na stronie Prezydenta Ukrainy elektroniczną petycję – zbieranie podpisów pod apelem do Poroszenki w celu jego ingerencji w sprawę nielegalnego budownictwa w okolicach Soboru UCG. Na zebranie niezbędnych 25 tys. podpisów pozostało 40 dni.

Słowo Polskie, credo-ua.org, służba prasowa Kijowskiej arcyeparchii 06.08.16 r.