Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Grand Prix 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Molodist” w Kijowie dla polskiego filmu „Ostatnia rodzina”

Grand Prix 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Molodist” w Kijowie dla polskiego filmu „Ostatnia rodzina”

Źródło: http://lb.uaGłówną nagrodę tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Molodist” w Kijowie, który odbywał się w dniach 22-30 października oraz 10 tysięcy dolarów zdobył debiutancki film Jana P. Matuszyńskiego „Ostatnia rodzina”.

Polską ekipę na scenie Narodowego Akademickiego Teatru  Dramatycznego im. Iwana Franki reprezentował Andrzej Seweryn, który w filmie wcielił się w postać Zdzisława Beksińskiego. „Ostatnia rodzina” to pesymistyczna i zarazem dowcipna opowieść o polskie rodzinie Beksińskich – słynnego malarza, a także jego syna Tomasza – przed laty znanego dziennikarza muzycznego oraz żony Zdzisława – Zofii Beksińskiej. Film Jana P. Matuszyńskiego, główne role w którym zagrali Andrzej Seweryn, Aleksandra Konieczna i Dawid Ogrodnik to przejmująca opowieść o nieuchronności i oswajaniu śmierci. Dotychczas „Ostatnią rodzinę” obejrzało 400 tysięcy widzów.

W październiku podczas 52. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago nagrodę za najlepsze zdjęcia otrzymał Kacper Fertacz, a za najlepszą scenografię filmową – Jagna Janicka. Wcześniej „Ostatnia rodzina” zdobyła Złote Lwy oraz nagrody za pierwszoplanowe role aktorskie 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, a podczas festiwalu w Locarno Andrzej Seweryn otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Molodist” w Kijowie to jedna z najważniejszych imprez filmowych w Ukrainie. Jego celem jest analizowanie trendów i tendencji we współczesnym kinie światowym, przedstawianie najciekawszych młodych twórców z całego świata oraz zacieśnianie więzi łączących kino ukraińskie z europejskim i światowym. W tegorocznym programie festiwalu znalazło się 250 filmów z 80 krajów świata.

W Konkursie Międzynarodowym nagrodę główną festiwalu zdobył Guillaume Senez za film „Keeper”, a wyróżnienie specjalne trafiło do Zorana Boukhermy za „Willy the First”.

Słowo Polskie, culture.pl, 03.11.16 r.