Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Gotowi dzielić się radością z gośćmi z Polski

Gotowi dzielić się radością z gośćmi z Polski

W dniu 19 stycznia 2016 roku w Domu Polskim w Barze gościła dwunastoosobowa delegacja z Polski na czele z senatorem Stanisławem Gogaczem z udziałem Konsula Generalnego RP w Winnicy Tomasza Olejniczaka oraz konsula do spraw Polonii i Polaków Krzysztofa Rosińskiego.

Celem wizyty było spotkanie z miejscową wspólnotą polską oraz przekazanie najbardziej potrzebującym paczek żywnościowych w ramach XVI edycji akcji charytatywnej „Polacy Rodakom”.

W słowie skierowanym do Polaków, mieszkających w Barze, senator Gogacz podkreślił, że oprócz wartości materialnej paczki te mają znaczenie symboliczne sprowadzające się do emocjonalnej i duchowej łączności Polaków zamieszkałych na Ukrainie z rodakami z Polski.

Prezes Honorowa Barskiego Rejonowego Kulturalno – Oświatowego Stowarzyszenia Polaków im. Konfederatów Barskich pani Małgorzata Miedwiediewa przypomniała o olbrzymim wkładzie państwa polskiego w powstanie Domu Polskiego w ich mieście i zapewniła, że tak duża inwestycja z całą pewnością służyć będzie nie tylko społeczności miasta Bar, ale również całemu Podolu.

Spotkanie, które odbyło się w ciągle jeszcze świątecznej atmosferze sali widowiskowej nowo powstałego obiektu, uprzyjemnił występ chórów „Młode Liście” i „Cantica Anima” działających przy Barskim RKOSP, we wtorkowym repertuarze których znalazły się kolędy i pastorałki polskie.

Goście, wśród których byli dyrektorzy szkół, kuratorzy oświaty oraz przedsiębiorcy – sponsorzy akcji „Polacy Rodakom”, mieli okazję zwiedzić Dom Polski w Barze i zobaczyć mały fragment jego działalności w postaci zajęć choreograficznych zespołu folklorystyczno – etnograficznego „Aksamitki” oraz uczestniczyć w lekcji języka polskiego. W czasie rozmowy z młodymi tancerzami dało się wyczuć nić porozumienia i swobodną atmosferę, którą ułatwiła dobra znajomość języka polskiego jaką wykazała się barska młodzież.

Małgorzata Michalska, skierowany przez ORPEG nauczyciel języka polskiego przy Barskim RKOSP, 22.01.16 r.