Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Gotowi do studiów na UJK

Gotowi do studiów na UJK

W drugiej połowie czerwca w Winnicy odbył się egzamin wstępny do Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Egzamin składał się z dwóch części – pisemnej i ustnej, nadzorowanych przez dr hab. Stanisława Cygana, profesora UJK.

Do egzaminu przystąpiło 55 osób z Winnicy i całego obwodu winnickiego. Pierwsza część egzaminu odbyła się w sali czytelnika Biblioteki Obwodowej im. Tymiriaziewa. Test zawierał sprawdzian z gramatyki języka polskiego, czytanie tekstu pisanego oraz pisanie. Uczestnicy mieli na napisanie testu około 2,5 godziny i najtrudniejszym zadaniem okazało się własne wypracowanie ze 180 wyrazów. Tematyka i leksyka były dość proste – jak wygląda mój dzień, charakterystyka idealnego przyjaciela, przyjaciółki, podróż mojego życia, rola komputera w życiu człowieka, historyjka obrazkowa i in.

Podczas napisania części pisemnej, uczestników testu obserwowała komisja, składająca się z nauczycieli-polonistów oraz ww. profesora z UJK. Po napisaniu testu kandydaci dostali swoje numery z kolejce do egzaminu ustnego.

Następnego dnia w ramach egzaminu ustnego pracowało dwie komisji egzaminacyjne. Przyszłym studentom zaproponowano obrazki do opisania oraz pytania typu: opowiedzieć o sobie, rodzinie, hobby, mieszkaniu, mieście, podróże, szkole i in.

O dziwo, wszyscy przystępujący do egzaminu przebrnęli przez trudy sprawdzianu i otrzymały wyjątkową możliwość studiowania na jednej z najatrakcyjniejszych uczelni na ziemi świętokrzyskiej – Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Ania Szłapak, 14.07.16 r.