Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Gorące Dni Kultury Polskiej w Barze

Gorące Dni Kultury Polskiej w Barze

13 maja w „trzeciej” po Winnicy i Kamieńcu stolicy Podola – Barze – odbyła się finałowa część XVI Dni Kultury Polskiej.

Koncert galowy w miejscowym Domu Polskim zaszczycili swoją obecnością konsul generalny RP w Winnicy Tomasz Olejniczak z małżonką, goście z polskich miast partnerskich Baru – Kwidzyna i Starachowic, przedstawiciele władz miejskich, rejonowych i obwodowych oraz prezesi i członkowie organizacji polskich, działających na Podolu a także nauczyciele poloniści.

Licznie zgromadzoną w centrum kultury polskiej publiczność, bawiło kilkanaście zespołów artystycznych i solistów z Kamieńca Podolskiego, Koziatynia, Baru a także z Polski.
Rozpoczął imprezę tradycyjny polonez w wykonaniu młodzieży z Kamieńca, następnie gości zagrzewał do śpiewu zespół „Kwiat Podola” z Koziatynia, który wykonał „podolską perełkę” muzyczną – piosenkę „Hej, Sokoły” oraz szereg polskich i ukraińskich piosenek.  Zespół starszych pań i panów ze Starachowic w ludowych strojach ziemi świętokrzyskiej niespodziewane dał świetny popis ruchliwych utworów tanecznych, prezentując dobrą formę fizyczną i mocne głosy. Widzowie nagradzali wszystkich artystów gorącymi brawami.

Następnie na scenie po kolei pojawiali się młodzi żytomierzanie i żytomierzanki z zespołu, działającego przy Domu Polskim, rodzime zespoły taneczne i wokalne z Baru i inni artyści.

Podsumowaniem imprezy stały się krótkie słowa podziękowania wygłoszone przez honorowych gości. Kolejne Dni Kultury Polskiej w Barze odbyły się na bardzo wysokim poziomie, a miasto królewskie Bar, do powstania nazwy którego dołożyła się osobiście polska królowa Bona Sforza, po raz kolejny potwierdziło swój status centrum regionalnego między Winnicą a Kamieńcem Podolskim.

Słowo Polskie, 14.05.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code