Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Godni pamięci

Godni pamięci

Pamięć o ofiarach sowieckiej napaści na Polskę w 1939 roku została uczczona na polskim cmentarzu wojskowym w Bykowni, gdzie spoczywają szczątki tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego i urzędników polskich z tak zwanej „Katyńskiej listy ukraińskiej”.

W uroczystości udział wzięli polscy dyplomaci. Zastępca ambasadora RP w Kijowie Michał Gergon podkreślił, że 17 września 1920 roku, w dniu ataku Związku Radzieckiego na Polskę, trzeba pamiętać o tych, którzy zginęli z rąk Sowietów: polskiej inteligencji, żołnierzach, policjantach i lekarzach.

„Wspominając o ich ofiarności, pamiętamy, że czas, który mamy teraz – czas wolności, rozwoju – nie jest nam dany raz na zawsze” – zaznaczył dyplomata. Dodał, że ważne jest zachowanie pamięci o tych, którzy oddali życie za ojczyznę.

Szczątki ponad 3 tysięcy obywateli polskich zabitych przez funkcjonariuszy NKWD w 1940 r. spoczywają w zbiorowych mogiłach na polskim cmentarzu wojskowym w Bykowni.

W pobliżu znajdują się również bezimienne groby tysięcy ofiar radzieckich lat 30. XX wieku, w tym Polaków zamordowanych w ramach tzw. „Polskiej Operacji NKWD”.

Sergij Porowczuk, 22 września 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code