Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Gmina Brzostek we współpracy z obwodem czernihowskim przygotowała kalendarz dwujęzyczny na rok 2023

Gmina Brzostek we współpracy z obwodem czernihowskim przygotowała kalendarz dwujęzyczny na rok 2023

„Podpis – Bzostek. Ale to jest Czernihów! Zdjęcie Wiktora Kośmala otwiera kalendarz na 2023 rok, przygotowany przez gminę Brzostek z Podkarpacia” – napisał na swojej stronie w Facebook Wołodymyr Bojko – kierownik Czernihowskiego Centrum Dokształcania.

Miasto Czernihów na Ukrainie oraz pobliskie hromady aktywnie współpracują z gminami w Polsce. Najnowszą inicjatywą burmistrza Wojciecha Staniszewskiego Gminy Brzostek jest pokazanie krajobrazów Podkarpacia i Prypeci w jednej publikacji.

Kalendarz jest dwujęzyczny i obejmuje również święta polskie i ukraińskie, katolickie i prawosławne – „żeby się nie pomylić i śwętować wszystko na czas” – jak napisał Włodzimierz w swoim wpisie.

Gminę Brzostek przecina droga krajowa nr 73 łącząca Pilzno z Jasłem. W jej skład wchodzi miasto Brzostek oraz 18 sołectw. Malownicze krajobrazy, ciekawe ukształtowanie terenu i czyste powietrze sprzyjają rekreacji i wypoczynkowi.

Osobliwością przyrodniczą gminy jest 600. letni dąb szypułkowy w Januszkowicach oraz kłokoczka południowa – krzew ciepłolubny występujący w kompleksie lasów wsi Smarżowa. Prócz walorów krajobrazowych w Brzostku i jego okolicach spotkamy liczne zabytki świadczące o bogatej historii regionu. Wiele z nich objętych jest ochroną konserwatorską i znajduje się w rejestrze zabytków.

Obejrzeć kalendarz w całości można pod linkiem: https://www.flipbookpdf.net/web/site/7bcd7b098e632d1d7232ae587fb344e62c30afba202212.pdf.html

Słowo Polskie za: Wołodymyr Boyko, 31 grudnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code