Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Gdzie chrzest, tam nadzieja

Gdzie chrzest, tam nadzieja

Spotkanie ewangelizacyjne w Poznaniu na Stadionie INEA. Źródło: rmf24.pl14-16 kwietnia w Polsce odbyły się centralne uroczystości z okazji 1050. rocznicy Chrztu.

14 kwietnia w Katedrze Gnieźnieńskiej odprawiono Mszę Świętą pod przewodnictwem legata papieskiego kardynała Pietro Parolina z udziałem kardynałów, arcybiskupów i biskupów oraz przedstawicieli najwyższych władz państwowych. W piątek 15 kwietnia na Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego, uwieńczone orędziem prezydenta RP Andrzeja Dudy.  16 kwietnia na INEA Stadionie w Poznaniu rozpoczęło się spotkanie ewangelizacyjne „Gdzie chrzest, tam nadzieja” oraz kończąca centralne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski Msza Święta sprawowana przez legata papieskiego.

Prezydent Duda po Mszy w Gnieźnie podkreślił, że chrzest Mieszka w 966 roku miał dwa wymiary: duchowy – bo „przyniósł nową religię, w której większość Polaków trwa do dzisiaj oraz państwowy – bo dał podwaliny dla tworzenia nowoczesnego państwa i przyniósł nowoczesność, która ma charakter trwały, uniwersalny”.

– Polska, nawet jeśli znikała z mapy, to wracała siłą Polaków i siłą ducha, którego dawała im wiara i chrzest, i którego pomagał im chronić Kościół. Chyląc głowę tu, w Gnieźnie – gnieździe naszego narodu i naszej ojczyzny, na Prezydent RP Andrzej Duda z drewnianym krzyżem wykonanym z drewna z grodu Mieszka Ipodczas uroczystości w poznańskiej katedrze. Źródło: PAPziemi, po której stąpał kiedyś Mieszko, a potem jego syn – pierwszy król Polski Bolesław Chrobry, chcę złożyć hołd tym wszystkim, którzy się przez te wszystkie stulecia dla naszej ojczyzny zasłużyli. Złożyć hołd tym wszystkim, którzy umierali z okrzykiem: „Niech żyje Polska!” na ustach – mówił.

Chrzest Polski dla narodu polskiego oznaczał znaczący przełom mentalności i kultury – podkreślał kardynał Pietro Parolin w kazaniu podczas mszy św. na poznańskim stadionie.

Wasza tak liczna i gorliwa obecność ukazuje, że Pan żyje i działa, że Chrzest Polski, który miał miejsce 1050 lat temu, nadal wydaje swoje niezliczone owoce łaski. Historia waszego szlachetnego narodu, z jego dramatami i jego wspaniałym odrodzeniem świadczy, że Jezus zmartwychwstał i nie opuszcza swych wiernych uczniów oraz, że Maryja, Jego Matka, nieustannie wstawia się za Polską. Mówią o tym całe dzieje waszej ojczyzny – mówił wysłannik watykański.

Legat papieski z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski powiedział też, że Ojciec Święty Franciszek bardzo oczekuje na przybycie do Polski w lipcu z okazji XXXI ŚDM i poprzez swojego przedstawiciela pragnie uczestniczyć w radości tych obchodów.

Wydarzenia na stadionie poznańskim zakończył wieczorny koncert jubileuszowy – musical „Jesus Christ Superstar”, w którym w rolę Jezusa wcieli się Marek Piekarczyk.

Słowo Polskie, dzieje.pl, 17.04.16 r.