Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Gazeta Słowo Polskie po raz 48.

Gazeta Słowo Polskie po raz 48.

Pierwsza szpalta Słowa Polskiego wydawanego we Lwowie. 18 października 1931 r.1 sierpnia do czytelników papierowej wersji Słowa Polskiego zaczęło nadchodzić najnowsze wydanie miesięcznika, piszącego o tym, co ciekawego dzieje się w życiu Polaków na Podolu oraz Wołyniu.

Na 1 stronie przeczytamy o upamiętnieniu w Illińcach autora znanej na cały światy piosenki „Hej, sokoły” Tomasza Padurry. 215 lat temu urodził się i 145 lat temu zmarł „Polak z ukraińskim sercem”. O imprezie, zorganizowanej przez winnickie Stowarzyszenie „Kresowiacy” oraz Winnickie Stowarzyszenie Historyczne przy współpracy z władzami samorządu illinieckiego i KG RP w Winnicy i odsłonięcia tablicy w małej ojczyźnie poety przeczytamy w lipcowym Słowie.

W szeregu artykułów autorstwa stałego lwowskiego publicysty Słowa Polskiego Igora Gałuszczaka znajdziemy tekst o oddaniu hołdu zamordowanym polskim profesorom na Wzgórzach Wuleckich, a Dmytro Antoniuk w cyklu „Nieznana Ukraina” opowie nam o Kapuścianach (ojczyźnie ministra przemysłu i handlu w rządzie II RP Szczeniowskiego) i Obodówce – kolebce Sobańskich.

Poza tym – tradycyjne informacje o życiu kościoła katolickiego na Ukrainie, relacje z wyjazdu dzieci z Kresów na wczasy do Polski, artykuły o tematyce historycznej i patriotycznej.

Jerzy Wójcicki, 02.08.16 r.