Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » GALA KONKURSU „Pamięć i Niepodległość”

GALA KONKURSU „Pamięć i Niepodległość”

DLA NIEPODLEGŁOŚCI – to trwający przez kilka miesięcy projekt, który promuje obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę i aktywizuje włączanie się w obchody: uczniów, młodzieży, nauczycieli, rodziców i dziadków, oraz lokalnych środowisk polonijnych, a także upowszechnienie pamięci o przeszłości i teraźniejszości Polski.  

Na finał konkursu przybyli uczestnicy z Berdyczowa, Żytomierza, Kropywnyckiego, Żmerynki i oczywiście z Winnicy.

Obecna na uroczystości wice-konsul KG RP w Winnicy Joanna Szeliga witając wszystkich uczestników konkursu podkreśliła, jak ważna jest pamięć dla młodego pokolenia i nauczanie języka polskiego, „Pielęgnując język ojczysty, dbając i kultywując polskie tradycje potwierdzamy swoją tożsamość. Świętując razem tę piękną rocznicę, działając razem kierujemy nasze życie na wspólne dobro, a to sprawi że będziemy świętować 200. lecie, 300.lecie  i  500. lecie odzyskania niepodległości przez Polskę” – mówiła.

Po odśpiewaniu hymnu, dzieci i młodzież recytowały wiersze o tematyce niepodległościowej, zespół muzyki dawnej przedstawił utwór „Cantico Polonica”, wysłuchano utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu kwartetu smyczkowego „Tetra” oraz młodzieży  polskiego pochodzenia z Winnickiej Dziecięcej Szkoły Muzycznej Nr 1.

Uczniowie w rozmowach z najstarszymi członkami rodziny opisywali wspomnienia rodzinne z okresu walki o niepodległość, losy rodzin, wspomnienia z czasów wysyłki do Kazachstanu i Syberii, przebywania bliskich w więzieniach i tragedie rozstrzałów, wspomnienia dawnych obchodów niepodległości, polskie tradycje z tamtych czasów oraz własne sposoby na pielęgnowanie polskości. Pytania podane w zeszycie wsparły dzieci i młodzież w sformułowaniu pytań i przeprowadzeniu wywiadu, z drugiej strony – w zeszycie niepodległościowym było dużo miejsca na zdjęcia i dokumenty rodzinne uczestników projektu. W ten sposób udało się dotrzeć do rodzinnych archiwów, które pozwolą wydobyć ciekawe wspomnienia i relacje. Ważnym aspektem konkursu było zaangażowanie dzieci i młodzieży do podjęcia trudu spisywania wspomnień dziadków/pradziadków – relacji które są cenne i niestety, ze względu na wiek, uchwytne w bardzo krótkim czasie. Zwycięskie prace zostaną wydane w formie albumu.

Dziękujemy za piękne nagrody Senatowi Rzeczypospolitej Polskiej, Fundacji Wolność i Demokracja, Konsulatowi Generalnemu Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy, Instytutowi Pamięci Narodowej oraz programowi „Niepodległa”.

Na zakończenie zabrzmiał hymn „Boże coś Polskę”. Po pięknym koncercie, wręczeniu nagród i dyplomów zwycięzcom i uczestnikom konkursu zrobiliśmy wspólne zdjęcie, a następnie był świąteczny poczęstunek.

Dziękujemy za tę piękną uroczystość, tylko w ten sposób możemy oddać hołd tym, którym zawdzięczamy wolną, niepodległą Polskę.

Konkurs „Pamięć i Niepodległość” i cały projekt “DLA NIEPODLEGŁOŚCI” jest objęty wsparciem w ramach opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja. Organizatorem lokalnym jest Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”.

Aleksy Mazur, 22 listopada 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code