Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Fragment Włoch na Żytomierszczyźnie

Fragment Włoch na Żytomierszczyźnie

Święty Antoni z Padwy jest jednym z najbardziej szanowanych świętych na Ukrainie. Wiele świątyń rzymskokatolickich są poświęcone temu włoskiemu teologowi portugalskiego pochodzenia. Szczególnym szacunkiem darzą Św. Antoniego 30 kilometrów od Żytomierza we wsi Stara Kotelnia. Miejscowy kościół stoi na wzgórzu i jest widoczny ze wszystkich stron. Otacza go  mnóstwo kwiatów i zieleni.W piątek, 13 czerwca, w miejscowej parafii pw. św. Antoniego Padewskiego odbyły się uroczystości odpustowe.

Na uroczystą liturgię odpustową zostali zaproszeni kapłani, którzy w różnym okresie pracowali w kotelnickiej parafii oraz goście z Berdyczowa (proboszcz parafii pw. św. Barbary z wiernymi). Księża Andrzej i Sergij, którzy dziś pracują w parafii w Starej Kotelni, dołożyli wszelkich starań by tegoroczny odpust był szczególny i zapamiętał się pątnikom z innych miejscowości.

W homilii ksiądz Aleksander Aniskow (proboszcz parafii w Czerwonoarmijsku) przypomniał postać św. Antoniego:
Jego życie trwało tylko 36 lat. Można powiedzieć, że w krótkim czasie Antoni Padewski osiągnął mądrość i szedł stopień po stopniu do świętości. Jest jednym z najbardziej popularnych świętych w Kościele, również na Ukrainie. Św. Antoniego Padewskiego wzywamy nie tylko, gdy coś zgubiliśmy, ale także w wielu ważniejszych sprawach. Jest on patronem, do którego można się zwracać w przekonaniu, że Bóg nas wysłucha – mówił duchowny. Ks. Aleksander dodał, że św. Antoni był znakomitym kaznodzieją i mówił ludziom, że słowa są skuteczne tylko wtedy, gdy przemawiają czyny. – Jest to wskazówka dla nas, ale przede wszystkim dla młodych jest to zadaniem życiowym. Poza tym św. Antoni jest patronem narzeczonych, matek i noworodków. Przede wszystkim warto modlić się za pośrednictwem tego świętego, żeby odnaleźć swoje powołanie i prawdziwą drogę życiową.

Podczas liturgii modlono się o pokój na Ukrainie, o wstawiennictwo Świętego Antoniego za mieszkańców Ukrainy…

W 1783 roku w Starej Kotelni zbudowano kościół, w najlepszych tradycjach barokowych. Świątynię p. w. św. Antoniego ufundował Antoni Pruszyński. Ten kościόł jest trzynawową ceglaną bazyliką z pięciobocznym prezbiterium i prostokątnymi zakrystiami. Nawa centralna ma okrągłe sklepienia, nawy boczne mają sufity w kształcie krzyża. Fasadę ozdobiono pilastrami porządku jońskiego, łuk wejścia głόwnego flankowany jest kolumnami toskańskimi. Wychodząc z tego, że za kościołem swego czasu znajdowała się zniszczona figura Matki Bożej, można przypuszczać, że zdobiła ona świątynię albo stała na podeście przed kościołem. Na dzień dzisiejszy głόwną ozdobą kościoła jest tablica pamiątkowa z napisem na łacinie nad wejściem głόwnym. Po prawej stronie świątyni znajduje się dzwonnica.

W czasach radzieckich komuniści odebrali wiernym kościół. Choć po długich latach został on zwrócony katolikom, ale na dzień dzisiejszy ten zabytek architektury ХVІІІ wieku jest w bardzo złym stanie.  Miejscowi parafianie też potrzebują także odnowy wiary, niszczonej w czasach reżimu komunistycznego.

Anna Denysiewicz, bwp


 

Zdjęcia z odpustu

{morfeo 599}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code