Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Forum liderów młodzieżowych i duszpasterstwa we Lwowie

Forum liderów młodzieżowych i duszpasterstwa we Lwowie

Fot. kmc.media

W dniu 8 czerwca we Lwowie, w Centrum  im. Andrzeja Szeptyckiego, rozpoczęło się forum liderów młodzieżowych i duszpasterstwa Ukraińskiego Kościołów Rzymskokatolickiego i Greckokatolickiego.

Podobne spotkanie wydarzenie odbywa się po raz pierwszy i ma na celu spotkanie kapłanów i liderów ruchów młodzieżowych Kościoła Greckokatolickiego i Rzymskokatolickiego z całej Ukrainy oraz opracowanie wspólnej strategii pracy w apostolacie młodzieżowym.

Patriarcha Światosław (Szewczuk), Zwierzchnik Kościoła Greckokatolickiego oraz bp Edward Kawa, biskup pomocniczy lwowskiej archidiecezji Kościoła Rzymskokatolickiego spotkali się przewodniczącymi komisji młodzieżowych i duszpasterzami młodzieży obu obrządków.

Duszpasterze ze wszystkich eparchii i diecezji zgromadzili się w sali konferencyjnej centrum Szeptyckiego Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego. Podczas spotkania mieli okazję podzielić się z Patriarchą Światosławem i bp. Edwardem własnymi obserwacjami oraz swego rodzaju syntezą opinii młodzieży na temat Kościoła i pracy z młodymi ludźmi w nim.

Wśród głównych kwestii, wymienianych przez młodzież, znalazły się: osobiste świadectwo duszpasterzy o ich własnych duchowych wyzwaniach i decyzjach, rzeczywista ich obecność w życiu młodego człowieka, nie tylko zaś „opieka” i mentoring. Ważnymi dla młodzieży czynnikami nazwano również jedność Kościoła, prostotę jego kleru i przejrzystość finansów.

„Przyszedłem tutaj przede wszystkim, aby posłuchać. Proces dosłuchiwania się do opinii młodzieży do pewnego stopnia już się odbył, gdy ona odpowiadała na pytania ankiety dla Papieskiego Synodu. Na Synodzie będziemy nad tym wszystkim zastanawiać się. A po Synodzie dobrze by było mieć następne podobne spotkanie, abyśmy nie tylko mówili i słuchali, lecz również działali” – powiedział Patriarcha Światosław.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podkreślił istotne znaczenie takiego wspólnego spotkania. „Bardzo ważne jest to, że dzisiaj były wspólnie strony greckokatolicka i

Fot. kmc.media

rzymskokatolicka, duszpasterze i liderzy młodzieży. Gdyż musimy mieć mniej-więcej skoordynowaną taktykę i plan duszpasterstwa młodzieży”.

„Spotkanie to jest bardzo pozytywnym owocem współpracy, – powiedział bp Edward. – I jest ono bardzo potrzebne. Mam nadzieję, że jest to początek dobrego współdziałania w kontekście duszpasterstwa młodzieży pomiędzy Kościołem Greckokatolickim a Rzymskokatolickim na Ukrainie.

Młodzież naprawdę jest bardzo zjednoczona, i ona oczekuje tej jedności od Kościoła. Być może, jeszcze uczymy się tej jedności. To Forum przyniesie dobre owoce dla młodzieży, ale również, mam taką nadzieję, przyniesie owoce dla nas, biskupów – Synodu Kościoła Greckokatolickiego, zarówno jak i Episkopatu Kościoła Rzymskokatolickiego – w kontekście Synodu Papieskiego w Rzymie.

Przed nami, jako Kościołem, jest poważne zadanie: kształtowanie nowego pokolenia, które będzie miało mocne fundamenty, bazujące na chrześcijaństwie. Kościół katolicki ma w tym wspaniałe doświadczenie. Natomiast musimy teraz to poukładać w naszym kontekście, który prosty nie jest. Myślę, że my, jako Kościół nie jesteśmy gotowi do tego, co się dzieje. Nikt się nie spodziewał wojny. Nikt się nie spodziewał tak licznej emigracji młodych ludzi. Ale mam pozytywne nastawienie. Pan Bóg teraz daje nam światło, aby pójść w kierunku owocnego duszpasterstwa młodzieży”.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Patriarchalnej Komisji ds. młodzieży Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz Komisji ds. duszpasterstwa młodzieży Kościoła Rzymskokatolickiego w ramach przygotowań do XV Synodu Biskupów pod hasłem „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”, który odbędzie się w Rzymie w październiku 2018 roku.

Irena Rudnicka na podstawie informacji risu.org.ua, 14.06.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code