Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Forum Gospodarcze Polska – Ukraina „Od suwerenności do konkurencyjności. 30 lat współpracy”

Forum Gospodarcze Polska – Ukraina „Od suwerenności do konkurencyjności. 30 lat współpracy”

W dniu 26 sierpnia w Warszawie pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się Forum Gospodarcze Polska-Ukraina „Od suwerenności do konkurencyjności. 30 lat współpracy”.

Tematy rozmów były ściśle związane z teraźniejszością i przeszłością Ukrainy: „Niepodległość, tożsamość, Pomarańczowa Rewolucja, Euromajdan – w poszukiwaniu wspólnej narracji”; „W kierunku 10 miliardów dolarów obrotów – historie i lekcje biznesowych sukcesów”; „Innowacyjność i konkurencyjność – geny, software czy regulacje?”; „Przyszłość, czyli uzasadniony urzędowy optymizm”.

Podczas zorganizowanego Forum Gospodarczego Polska-Ukraina byli prezydenci – Aleksander Kwaśniewski oraz Bronisław Komorowski – podsumowywali 30 lat współpracy polsko-ukraińskiej oraz mówili o przyszłości Ukrainy i relacji z naszym krajem.

„Sukces Ukrainy jest dla nas kwestią strategiczną. Stabilna i bezpieczna Ukraina to stabilna i bezpieczna Polska. (…) Sprawy polsko-ukraińskie muszą być w centrum naszej polityki i zainteresowania polskiego społeczeństwa. To nie tylko sąsiedztwo, lecz nasze wspólne być albo nie być” – mówił prezydent Aleksander Kwaśniewski.

„Polski interes narodowy jest zbieżny z interesem narodowym Ukrainy. To wyjątkowa sytuacja dobrej wspólnoty losu. Odzyskaliśmy wolność gospodarczą i szansę na przynależność do świata zachodniego. Należy to wykorzystać” – stwierdził z kolei prezydent Bronisław Komorowski.

W dyskusji wziął udział również Andrij Deszczycia, Ambasador Ukrainy w Polsce. „Kierunek prozachodni będzie dominował w rozwoju relacji ukraińsko-polskich. Cieszy mnie, że mówimy o potencjale Ukrainy i dynamice jej rozwoju w ostatnich latach. Wierzymy, że któregoś dnia zmieniać będzie ona Europę” – zaznaczył Deszczycia.

Głównym organizatorem Forum Gospodarczego wystąpiła Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza.

Walentyna Jusupowa za: PUIG, 3 września 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code